Medalistka olimpijska zrezygnowała z walki o igrzyska. Czy to koniec jej kariery?

fot. M. Rudzińska

Jak poinformowała Rosyjska Agencja Prasowa TASS, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Pjongczangu z biegu sztafetowego – Anastasija Kuleszowa (z domu Siedowa) – nie będzie ubiegać się o kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie. Głównym powodem tej decyzji są sprawy rodzinne.

fot. M. Rudzińska

Anastasija Kuleszowa, lepiej znana szerszej publiczności pod panieńskim nazwiskiem Siedowa, jest jedną z najlepszych rosyjskich biegaczek narciarskich ostatnich lat. Czterokrotnie meldowała się na podium biegów zaliczanych do klasyfikacji prestiżowego cyklu Tour de Ski. Ponadto, na swoim koncie ma także brązowy medal mistrzostw świata oraz krążek z tego samego kruszcu, wywalczony na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Oba laury zawodniczka ta zdobyła w biegach sztafetowych, gdzie jej drużyna biegła w składzie: Natalia Niepriajewa, Julija Biełorukowa (obecnie Stupak), Anastasija Siedowa i Anna Nieczajewska.

Okazuje się, iż w przyszłym roku Kuleszowa – która z powodu ciąży, narodzin dziecka oraz późniejszej kontuzji nogi nie startowała w zawodach pucharowych w sezonach 2019/2020-2020/2021 – nie będzie miała szansy na powiększenie swego dorobku medalowego. 26-latka aktualnie trenuje indywidualnie i nie ma zamiaru ubiegać się o udział w najbliższych igrzyskach olimpijskich, które w dniach 4-20 lutego 2022 roku odbędą się w Pekinie.

– Nastja postanowiła przygotowywać się sama i zwrócić większą uwagę na swoją rodzinę. Nie ma teraz nikogo, kto mógłby siedzieć z małym dzieckiem, ponieważ wszystkie babcie pracują. Na razie postanowiła najwięcej uwagi poświęcić dziecku, a w dalszej części sezonu pewnie więcej kwestii zostanie wyjaśnionych. Anastasija nie zamierza ubiegać się o start na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, ponieważ kwalifikację można uzyskać jedynie w biegach Pucharu Świata, gdzie można się dostać tylko poprzez reprezentację narodową – poinformowała TASS trenerka i matka zawodniczki, Jelena Siedowa.

Wielu zastanawia się, czy Rosjanka nie „przymierza się” do zakończenia przygody ze sportem. Do kwestii tej odniosła się także jej trenerka. – (…) mogę jasno powiedzieć, że nie podjęła decyzji o zakończeniu kariery. Nastja teraz trenuje, ostatnio wystąpiła na regionalnych mistrzostwach przełajowych, które wygrała – dodała rozmówczyni TASS.

Źródło: informacja własna/tass.ru