Magnez 400 mg – czy to odpowiednia dawka?

fot. nadesłane

O tym, że magnez pełni ważne funkcje w organizmie, wie każdy. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, układu nerwowego i serca. Warto zatem zadbać o odpowiednią jego ilość, a jednym z popularnych sposobów jest suplementacja. Czy dawka 400 mg magnezu jest wystarczająca? Sprawdzamy!

fot. nadesłane

Magnez – rola w organizmie

Magnez uplasował się na czwartym miejscu w zestawieniu najważniejszych minerałów obecnych w ludzkim organizmie. Razem z wapniem odgrywa kluczową rolę w regulacji pracy mięśni. Mało osób wie, jakie są pozostałe właściwości magnezu – uczestniczy on w ponad 300 różnych reakcjach metabolicznych! To dzięki niemu możliwe są: produkcja energii, synteza DNA, termoregulacja czy utrzymanie równowagi elektrolitowej.

Magnez odgrywa także istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, kontroli ciśnienia krwi oraz utrzymaniu prawidłowego rytmu serca. Dodatkowo wpływa na poziom cukru we krwi i wspiera zdrowie kości oraz zębów. To właśnie dlatego nazywany jest „pierwiastkiem życia” – jego obecność jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Magnez w tabletkach – zalecana dawka

Zalecana dawka magnezu jest ustalana na podstawie średnich wyników w populacji europejskiej. Jednak w praktyce dla wielu osób zaleca się stosowanie większych dawek, szczególnie w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania, np. w dojrzałym wieku, gdy organizm może mieć trudności z przyswajaniem magnezu, przy intensywnym wysiłku fizycznym lub umysłowym, w sytuacjach stresowych, w ciąży i w okresie karmienia piersią, w trakcie odchudzania, przy spożywaniu dużych ilości alkoholu lub kawy, stosowaniu leków moczopędnych lub przeczyszczających oraz przy cukrzycy.

W przypadku tych sytuacji zaleca się znaczną modyfikację diety w celu dostarczenia odpowiednio większej ilości magnezu. Jeśli z różnych przyczyn nie jest to możliwe, zaleca się uzupełnianie poziomu tego minerału poprzez suplementy diety z magnezem. Za znaczące dawki uważa się te, które stanowią co najmniej 25% ZDS (około 100 mg jonów magnezu). Najmocniejsze preparaty mogą zawierać nawet 400 mg magnezu w jednej tabletce – taki magnez w tabletkach dostępny jest na: https://www.mito-pharma.pl/product-pol-153-Magnez-Mg-Intercell-R-400.html.

Czy magnez 400 mg to najlepszy wybór?

Preparat magnezu w takiej dawce okaże się strzałem w dziesiątkę dla osób, które planują dłuższą suplementację, by utrzymać odpowiedni poziom minerału w organizmie. To świetnie rozwiązanie dla tych, którzy chcą zadbać o:

  • prawidłową pracę mięśni,
  • zminimalizowanie uczucia zmęczenia i znużenia,
  • prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
  • zdrowie kości i zębów,
  • prawidłowy metabolizm energetyczny.

Kiedy powinno się przyjmować magnez? Tak naprawdę pora nie ma większego znaczenia – organizm „ucieszy się”, niezależnie od tego, czy preparat zostanie przyjęty rano, czy wieczorem. Kluczowe jest regularne stosowanie suplementu – dobrze zażywać go przed posiłkiem, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych problemów żołądkowo-jelitowych, oraz popijać dużą ilością wody. Co również ważne, magnez nie powinien być przyjmowany razem z cynkiem i wapniem, ponieważ wysokie dawki soli wapniowych blokują wchłanianie magnezu w jelicie cienkim.

Mateusz Król
Obserwuj