Lundby ze wsparciem od… Bjoergen. “Inspiracja i wzór do naśladowania”

fot. M. Król

Problemy Maren Lundby są komentowane nie tylko przez środowisko skoków narciarskich. Swoje zdanie w tej sprawie wyraziła m.in. najbardziej utytułowana olimpijka w historii Marit Bjoergen. Norweska mistrzyni uważa, że jej rodaczka wykazała się ogromną odwagą przy ujawnieniu, że walczy z nadwagą. 

fot. M. Król

Mistrzyni broni mistrzyni

Maren Lundby po wyjawieniu swoich problemów z wagi jest poddana wielu opiniom i komentarzom. Jedni jej podejście chwalą, drudzy krytykują. Przypomnijmy, że dwukrotna mistrzyni świata nie wystartuje w przyszłym sezonie, a co za tym idzie – nie powalczy o medale igrzysk olimpijskich w Pekinie. Złota medalistka imprezy czterolecia z Pjongczangu chce uniknąć zbyt pochopnego schudnięcia, które mogłoby wpłynąć na jeszcze gorsze powikłania zdrowotne.

– W skokach narciarskich stawiane są ekstremalne wymagania, a jednym z nich jest waga – powiedziała ze łzami w oczach dla telewizji NRK trzykrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli. Swoje zdanie na ten temat wyraziła jedna z największych postaci sportów zimowych w historii Marit Bjoergen. 41-latka stanęła w obronie skoczkini. Podkreśliła bowiem, że Lundby wykazała się niezwykłą odwagą. Według niej tylko nieliczni zawodnicy byliby w stanie podzielić się problemami z wagą z opinią publiczną.

Duża pochwała

– Myślę, że to fantastyczne, że Maren otworzyła się i opowiedziała swoją historię. Trudno jest upublicznić swoją wagę – podkreśliła Bjoergen w rozmowie z Dagbladet. – Myślę, że to inspiracja i wspaniały wzór do naśladowania dla wielu młodych dziewcząt – dodała. Marit w swojej książce, o której jest głośno, również poruszyła temat wagi. Nawiązała do 200o roku, kiedy to sama musiała zmierzyć się z powrotem do odpowiedniego sposobu odżywiania się. 

Wielka biegaczka przypomniała, że bycie mistrzem to nie tylko sam trening i praca czysto nad formą fizyczną. Jednocześnie uważa, że trzymanie się właściwej diety stanowi wyzwanie i może nieść za sobą pewne komplikacje. – Waga wchodzi w grę. Od czasu do czasu może to wymagać skupienia. Cazasem może po prostu odebrać trochę radości ze sportu – odrzekła. – Często słyszysz, że jeśli uprawiasz sport na najwyższym poziomie, trudno jest dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość pożywienia. To nie to. Musisz być tak dobry w treningu jak i poza nim. Dobrze jest mieć do tego dobrą podstawę – zakończyła. 

Źródło: dagbladet.no/NRK