Krajowe mistrzostwa w narciarstwie alpejskim. Multimedalista Muffat-Jeandet, szturm młodzieży i polska gościnność

fot. Jean Pierre Rouvier via flickr.com

Zakończenie alpejskiego Pucharu Świata 2020/2021 niekoniecznie oznacza, że zawodnicy przeszli już na całkowity wiosenny odpoczynek. W wielu krajach to właśnie okres po rozdaniu Kryształowych Kul jest czasem, gdy odbywają się krajowe mistrzostwa. Przyjrzyjmy się zatem ich wynikom po pierwszym tygodniu. 

fot. Jean Pierre Rouvier via flickr.com

Włochy

We włoskim Livigno już dzień po zakończeniu walki w Pucharze Świata, odbyły się pierwsze zawody krajowych mistrzostw. Włosi i Włoszki rywalizowali tam przez trzy dni w konkurencjach technicznych. W slalomie gigancie triumfowali Hannes Zinglerle i Marta Bassino, natomiast w slalomie Stefano Gross i Federica Brignone. Po rywalizji w Livigno zawodnicy przenieśli się do Santa Cateriny, gdzie walczyli o medale w konkurencjach szybkościowych i kombinacji. W zjeździe zwyciężyli Dominik Paris w zmaganiach mężczyzn, a w zmaganiach kobiet najlepsza była Słowenka Ilka Stuhec. Pierwsze miejsce wśród Włoszek zajęła natomiast Nadia Delago. W supergigancie Włoszki nie były już tak gościnne. Zwyciężyła w nim Frascesca Marsaglia, a wśród panów triumfował Emanuele Buzzi. W kombinacji mężczyzn na pierwszym miejscu sklasyfikowany został mistrz świata juniorów w super G z tego roku, Giovanni Franzoni oraz Federico Paini, a w kombinacji kobiet złoto zdobyła Francesca Marsaglia.

Francja

W dniach 26-28 marca w Les Get i St. Jean d´Aulps odbywały się mistrzostwa Francji w slalomie i slalomie gigancie. Tytuły mistrzowskie za slalom wywalczyli Nastasia Noens i Victor Muffat-Jeandet, a za slalom gigant Doriane Escane i znów Victor Muffat-Jeandet. W mistrzostwach nie startował zdobywca dużej Kryształowej Kuli Alexis Pinturault. Muffat-Jeandet nie poprzestał na dwóch złotych medalach za konkurencje techniczne. Zgarnął też dla siebie złoto za kombinację alpejską w Chatel. W supergigancie już mu się nie powiodło, gdyż zajął dopiero szóste miejsce, a na miejscu pierwszym nieoczekiwanie znalazł się 21-letni Adrien Fresquet. W kobiecej rywalizacji w supergigancie najlepsza była Camille Cerutti, zaś w kombinacji Doriane Escane. Odbył się także zjazd kobiet, w którym bezkonkurencyjna była Esther Paslier. Zjazd mężczyzn zaplanowany jest na 31 marca.

Niemcy

Niemieccy zawodnicy mogli wziąć udział w przeprowadzonych w Götschen zawodach o mistrzostwo ich kraju. Pojawili się tam oczywiście nie tylko Niemcy. W slalomie kobiet triumfowała Włoszka Vivien Insam, natomiast najlepszą z Niemek była młodziutka 17-letnia Emma Aicher. W slalomie gigancie Insam również trochę namieszała, plasując się na drugim miejscu, ale miejsce pierwsze należało tym razem do Niemki – Andrei Fliser. Dość niespodziewanym mistrzem Niemiec w slalomie gigancie został Frederik Norys, zaś w slalomie już nie tak sensacyjnie najlepszych było dwóch zawodników, Sebastian Holzmann i Anton Tremmel.

Austria

Ośrodek narciarski Glungezer w Austrii był miejscem zmagań w lokalnych mistrzostwach kraju w supergigancie i kombinacji. W tej pierwszej konkurencji zwyciężyli Lena Wechner i Otmar Striedinger, zaś w drugiej Lisa Hörhacher oraz Adrian Pertl. W Zagrzebiu w mistrzostwach Chorwacji kobiet nie do pobicia była Zrinka Ljutic, która zdobyła złoto zarówno w slalomie jak i w slalomie gigancie. U panów złotymi medalami podzielili się Filip Zubcić (najlepszy w gigancie) i Matej Vidović (mistrz w slalomie).

Szwecja

Szwedzi odwołali w tym roku zmagania o mistrzostwo kraju w zjeździe i kombinacji alpejskiej. Udało im się natomiast wyłonić zwycięzców w supergigancie, slalomie gigancie i slalomie. Triumfatorami super G zostali Estelle Alphand i Olle Sundin, w slalomie gigancie kobiet najlepsza była Sara Hector, a w gigancie mężczyzn Fin Samu Torsti. Najlepszym szwedzkim gigancistą był Matthias Rönngren. Złote medale za slalom trafiły do Sary Hector i Adama Hofstedta.

Szwajcaria

Dziś zakończyły się także mistrzostwa Szwajcarii, które odbywały się w Anniviers. Szwajcarom udało się zorganizować zawody w pięciu konkurencjach, od zjazdu i kombinacji zaczynając, a kończąc na slalomie gigancie. Najwięcej złotych medali wywalczyła 18-letnia Delia Durrer, która była najlepsza w zjeździe, supergigancie i kombinacji alpejskiej. Nie startowała ona w slalomie, w którym zwyciężyła Melanie Meillard, natomiast w gigancie, w którym wygrała Camille Rast, Durrer była dopiero dziewiąta. W zjeździe mężczyzn minimalnie triumfował Ralph Weber, który nad drugim zawodnikiem uzyskał zaledwie 0,01 sek. przewagi. Zwycięstwo Larsa Röstiego w supergigancie było już bardziej pewne. W kombinacji mężczyzn nagroda za pierwsze miejsce trafiła do Sandro Simoneta. W slalomie Simonetowi nie udało się znaleźć na podium. W te konkurencji na jego najwyższym stopniu stanął Ramon Zenhäusern, a Simonet musiał zadowolić się czwartym miejscem. W slalomie gigancie nie było niespodzianki i pierwsze miejsce zajął główny faworyt, Justin Murisier.

Słowenia

Słoweńcy swoje krajowe mistrzostwa zorganizowali częściowo u siebie w Kranjskiej Gorze, natomiast druga część odbyła się w Tarvisio położonym we Włoszech, tuż za słoweńską granicą. Na początek w Słowenii rywalizowano w slalomie gigancie równoległym, w którym triumfowali Nejc Naralocnik i Nika Murovec. Dzień później w slalomie gigancie zwyciężyli Stefan Hadalin i Meta Hrovat, a na koniec zmagań w Kranjskiej Gorze w slalomie złote medale zdobyli Hadalin i Andreja Slokar. Rywalizacja w konkurencjach szybkościowych i kombinacji w Tarvisio rozpoczęła się od supergiganta. W konkurencji męskiej najlepszy był Martin Cater, a wśród kobiet z najszybszym czasem linię mety przecięła Kanadyjka Candace Crawford. Najlepszą ze Słowenek była Neja Dvornik, która uplasowała się dopiero na 11. miejscu. W kombinacji alpejskiej Neja Dvornik poradziła sobie już lepiej i zajęła miejsce na podium, a konkretnie na jego drugim stopniu. Znów to ona była najwyżej sklasyfikowaną Słowenką, a przegrała jedynie z Crawford. Z kombinacją mężczyzn najlepiej poradził sobie Stefan Hadalin. We wtorek odbędą się jeszcze zawody o mistrzostwo Słowenii w zjeździe.

Słowacja

W przeszłości zdarzało się, że mistrzostwa Polski przeprowadzane były na Słowacji, natomiast w tym roku wyjątkowo słowackie mistrzostwa odbyły się w Polsce. W Szczawnicy rywalizowano w slalomie gigancie, a w Suchem w slalomie. W pierwszej z konkurencji technicznych w zmaganiach mężczyzn złoty medal zdobył Adam Lasok. W zawodach kobiet triumfowała Czeszka Linda Trejbalowa, zaś najlepszą Słowaczką była Zuzana Jakubcova sklasyfikowana na pozycji drugiej. W slalomie mężczyzn zwyciężył reprezentant Polski Michał Michalik, który był drugi w gigancie. Pierwszym ze Słowaków był natomiast trzeci w ogólnym rankingu Filip Balaz. Slalom kobiet zakończył się zwycięstwem Kristiny Saalovej. Warto wspomnieć też o dobrym drugim miejscu Patrycji Florek w tych zawodach.

Źródło: własne/FIS