Konkurs duetów na mistrzostwach świata? FIS przedstawił zmiany w regulaminach

fot. Tomasz Markowski

Międzynarodowa Federacja Narciarska przedstawiła jesienne zmiany w regulaminie zawodów przed sezonem 2022/2023. Objęły one między innymi punktację konkursów duetów czy zimową rywalizację na igelicie.

fot. Tomasz Markowski

Niedopuszczenie do startu

FIS dookreślił zasady niedopuszczenia zawodnika do startu (NPS). Zgodnie z nimi skoczek nie może zachowywać się w niesportowy sposób w strefie startowej, łamać przepisów federacji dotyczących sprzętu i oznaczeń sponsorów, nosić nieprzyzwoitych lub obscenicznych napisów i symboli na sprzęcie, a także łamać przepisów związanych z zakazem stosowania fluoru w smarach.

Loty dla kobiet

Do regulaminu FIS dodała zapis, który oficjalnie umożliwi organizację konkursów lotów narciarskich kobiet. FIS ustalił, że w wyjątkowych sytuacjach będzie możliwa organizacja “międzynarodowego konkursu FIS w lotach narciarskich”. Pierwsza rywalizacja kobiet na skoczni do lotów odbędzie się 19 marca 2023 roku w Vikersund. Weźmie w niej udział piętnaście najlepszych zawodniczek turnieju Raw Air, które ukończyły osiemnaście lat.

Puchar Świata na igelicie

Międzynarodowa Federacja Narciarska umieściła w regulaminie zasadę, która umożliwia organizację zawodów Pucharu Świata na igelicie na torach lodowych w wyjątkowych sytuacjach. Premiera tego rozwiązania nastąpi podczas inauguracji sezonu 2022/2023 w Wiśle w dniach 5-6 listopada.

Nowa punktacja dla duetów

FIS zdecydował o zmianie punktacji w konkursach duetów. W Rasnovie, gdzie podczas Letniego Grand Prix zadebiutował nowy format, punkty do klasyfikacji Pucharu Narodów zdobył osiem najlepszych nacji. Zgodnie z nowymi zasadami punktować będzie dwanaście drużyn, który zdobędą odpowiednio 200, 160, 120, 100, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20 oraz 10 “oczek”. Dodatkowo zapadła decyzja, że w trzeciej serii konkursowej obie grupy będą startowały w kolejności odwrotnej do zajmowanych miejsc.

Duety na mistrzostwach świata?

Konkurs duetów jest także rozważany w kontekście mistrzostw świata. FIS wprowadził do regulaminu zapis, zgodnie z którym jeśli na trzynaście dni przed zawodami do konkursu drużynowego nie zgłosi się osiem drużyn w zamian za konkurs drużynowy rywalizować będą duety. Reprezentacja wysyłająca na czempionat tylko jednego skoczka miałaby wówczas prawo do zgłoszenia drugiego zawodnika najpóźniej dziesięć dni przed zawodami.

Podwyższone nagrody finansowe

Od sezonu 2022/2023 zostaną podwyższone nagrody finansowe dla sześciu najlepszych zawodników w konkursach Pucharu Świata. Od teraz pierwsza trójka będzie zarabiała odpowiednio 12000, 9500 oraz 7500 franków szwajcarskich. U pań nagrody otrzymywać będzie 25 najlepszych skoczkiń (do tej pory 20). W konkursach drużynowych oraz rywalizacji drużyn mieszanych zarabiać będzie osiem, a nie trzy czołowe drużyny. W zawodach duetów nagrody finansowe otrzyma dwanaście reprezentacji u skoczków i osiem u skoczkiń.

Dodatkowo FIS zatwierdził zaproponowane wiosną wymagania startu w konkursie drużynowym. Zachowana zostanie testowana w sezonie letnim zasada o zwiększeniu o 50 procent rekompensacie za niekorzystny tylny wiatr przy oddawaniu skoku. Zasada wydłużonego żółtego światła obowiązywać będzie też zimą. Nowe zasady zakładają, że będzie się palić przez 60 sekund, a nie 45, jak to miało miejsce dotychczas.

Źródło: FIS/skijumping.pl