Zamknij

FIS przedstawił zmiany w przepisach. Większy rygor w konkursach drużynowych

19:22, 07.07.2022 Aleksandra Kuzioła
Skomentuj

Międzynarodowa Federacja Narciarska przedstawiła zmiany w przepisach dotyczących konkursów skoków narciarskich, które będą obowiązywały od sezonu 2022/2023. Modyfikacje objęły między innymi konkursy drużynowe czy długość żółtego światła.

fot. Tomasz Markowski

Kto wystartuje w drużynówce?

Zmiany w przepisach objęły konkursy drużynowe, a dokładniej zawodników, którzy będą uprawnieni do startu w nich. Zgodnie z nowymi zapisami w drużynie ma znaleźć się czterech zawodników, wśród których minimum trzech ma na koncie punkty zawodów Pucharu Świata, Letniego Grand Prix lub Pucharu Kontynentalnego w obecnym albo poprzednim sezonie. W występującej czwórce może być maksymalnie jeden skoczek, który zdobył przynajmniej jeden punkt w konkursie rangi FIS Cup w aktualnym bądź poprzednim sezonie.

Zaostrzone zostały także zasady wyboru skoczków do drużynówek w lotach narciarskich. Od następnego sezonu drużyna będzie musiała składać się z czterech zawodników, którzy w obecnym lub poprzednim sezonie zdobyli przynajmniej po jednym punkcie konkursów Pucharu Świata, Letniego Grand Prix lub Pucharu Kontynentalnego. Zmianie nie uległy przepisy dotyczące konkursów drużynowych kobiet.

Zawody Super Team

Międzynarodowa Federacja Narciarska oficjalnie przedstawiła zasady debiutujących podczas tegorocznego Letniego Grand Prix zawodów duetów, które noszą nazwę Super Team. Każda reprezentacja będzie mogła wystawić jedną dwójkę. Konkursy będą składały się z trzech rund. Lista startowa pierwszej i drugiej z nich będzie układana na podstawie klasyfikacji Pucharu Narodów. FIS zastrzega, że przy układaniu listy może nie uwzględnić wyników konkursów indywidualnych odbywających się tego samego dnia.

Awans do drugiej serii uzyska dwanaście najlepszych duetów. Po dziesięciominutowej przerwie odbędzie się druga runda, po której w rywalizacji pozostanie osiem najlepszych drużyn. W finale druga grupa zawodników będzie startowała w kolejności odwrotnej do zajmowanych miejsc. Końcowa nota drużyny jest składową rezultatów uzyskanych przez obu zawodników we wszystkich seriach.

Zwycięska reprezentacja otrzyma 200 punktów do klasyfikacji Pucharu Narodów. Kolejne drużyny zdobędą odpowiednio 175, 150, 125, 100, 75, 50 i 25 punktów. Punktuje osiem najlepszych zespołów.

Dłuższe żółte światło

Do tej pory maksymalny dopuszczalny czas żółtego światła wynosił 45 sekund. Zgodnie z nowymi przepisami okres, który zawodnik może spędzić na belce w oczekiwaniu na skok, będzie wynosił od 10 do 60 sekund. Podobny zapis znalazł się także w nowych przepisach pań. Tam jednak FIS zastrzegł sobie, że ta opcja przejdzie fazę testową podczas letnich zawodów.

Transpondery i czujniki ruchu

Jak zadecydowała Międzynarodowa Federacja Narciarska, od sezonu 2022/2023 transpondery i czujniki ruchu muszą być zamontowane do przednich wiązań zawodników podczas wskazanych przez federację oficjalnych treningów i konkursów. Urządzenia służą do dostarczania informacji na temat między innymi prędkości skoczków. Uzyskane dane będą dostarczane za darmo do FIS i krajowych federacji.

Finał sezonu

Zmienione zostały zasady dotyczące finałowego konkursu Pucharu Świata. Teraz wśród trzydziestu startujących skoczków, nadal ustalanych na podstawie klasyfikacji generalnej PŚ, nie może się znaleźć więcej zawodników z danego państwa, niż wynosi jego limit startowy na trwający period. Ponadto lista startowa będzie ułożona na podstawie aktualnej klasyfikacji PŚ.

W przypadku finału sezonu u kobiet, w startującej trzydziestce będzie mogło się znaleźć maksymalnie sześć zawodniczek reprezentujących dany kraj.

Kwalifikacje do konkursów KO

Poluzowane zostały przepisy dotyczące kwalifikacji do konkursów z systemem KO. Do tej pory zapisy nakazywały rozegranie ich dzień przed zawodami "w każdym przypadku". Obecnie zapisane jest, że "powinny" one odbyć się dzień wcześniej, jednak nie jest to już obowiązkowe.

Zmiana w Pucharze Kontynentalnym

Jedyna zmiana w zawodach niższej rangi dotyczy Pucharu Kontynentalnego. Od sezonu 2022/2023 zmodyfikowane zostaną zasady związane z grupami krajowymi. Na wzór Pucharu Świata jeśli jedna federacja przejmie organizację konkursu od innego państwa, nie będzie obowiązywał jej limit wystawiania kwoty krajowej.

Źródło: FIS

(Aleksandra Kuzioła)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%