Justyna Kowalczyk pobiegnie w Pucharze Kontynentalnym w Valdidentro

konfa-0961

Justyna Kowalczyk w ten weekend nie będzie rywalizowała w Pucharze Świata. Polka wystartuje za to w Valdidentro w zawodach niższej rangi, czyli w Pucharze Kontynentalnym, oczywiście na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym.

Biegaczka z Kasiny Wielkiej już na samym początku sezonu podkreślała, że w tym sezonie Puchar Świata będzie traktowała po macoszemu i na tych zawodach będzie jedynie gościem. Polka była obecna na trasach podczas inauguracji w Kuusamo i tydzień później w Lillehammer głównie ze względu na to, że wtedy biegano klasykiem. Teraz w zawodach najwyższej rangi będzie królowała technika dowolna, której nasza biegaczka nie trenuje od kilku miesięcy, dlatego decyzja Justyny Kowalczyk o rezygnacji jest jak najbardziej świadomym i dobrym posunięciem.

Polka w najbliższych tygodniach będzie zatem stałą bywalczynią Pucharu Kontynentalnego, a jej poligonem doświadczalnym będą kolejne „dziesiątki” rozgrywane stylem klasycznym, które mają być jednym z elementów przygotowań do mistrzostw świata w Lahti. Zawody w Valdidentro to pierwszy ze sprawdzianów, który pokaże w jakim miejscu jest obecnie z formą 33-latka. Podczas biegów w Kuusamo i Lillehammer Kowalczyk bardzo dobrze wytrzymywała pierwszą część dystansu i utrzymywała tempo najlepszych zawodniczek, ale ostatnie kilometry były dla dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej prawdziwą drogą przez mękę. W Finlandii reprezentantka Polski zajęła dziewiątą pozycję, podobnie jak w Lillehammer. Zasadnicza różnica była jednak taka, że w Norwegii Kowalczyk musiała wyprzedzić kilkanaście rywalek, co na pewno kosztowało ją dużo sił i czasu.

Zawody w Valdidentro będą dla polskiej biegaczki swego rodzaju powrotem do korzeni. Polka startowała tam w sezonie 2008/2009 i była najlepsza na dystansie 10 kilometrów techniką klasyczną. Na drugim miejscu uplasowała się wtedy Marianna Longa, a na trzecim Petra Majdić. Zwycięstwo w tej miejscowości było dla Kowalczyk piątym w karierze i jednym z tych, które pozwoliło jej sięgnąć po Kryształową Kulę za triumf klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Teraz po siedmiu latach historia zatoczyła koło i podopieczna Aleksandra Wierietielnego powróci do miejsca, które na pewno zapisało się w jej pamięci.  Biegaczka z Kasiny Wielkiej wystartuje we Włoszech w roli murowanej faworytki, ale na liście startowej znajduje się kilka zawodniczek, które w przeszłości osiągały przyzwoite wyniki w Pucharze Świata. Do biegu anonsowane są m.in.: Virginia De Martin Topranin, Debora Argeiter, Marion Buillet czy Lucia Scardoni. Kowalczyk pobiegnie jako ostatnia i będzie miała pełny przegląd sytuacji na trasie.

Start zaplanowano na godzinę 10:20. Biegaczki będą pokonywały cztery 2,5 kilometrowe pętle.

Lista startowa

Źródło: inf. własna

Latest posts by Daniel Topczewski (see all)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.