Zamknij

Historyczne kongresy FIS (1)

11:54, 07.06.2016 Mateusz Król Aktualizacja: 22:19, 10.06.2016
Skomentuj

fot.: fis-ski.com fot.: fis-ski.com

W ramach odbywającego się obecnie Kongresu FIS w Cancun, strona fis-ski.com postanowiła przywołać historię początkowych Kongresów. Tym razem możemy się dowiedzieć, jak wyglądało pierwsze dziesięć z pięćdziesięciu dotychczasowych spotkań na szczycie.

1. Christiania (NOR) 1910

Pierwszy Międzynarodowy Kongres Narciarski odbył się w Christianii (później Oslo) w dniu 18 lutego 1910 roku, uczestniczyło w nim 22 delegatów z 10 krajów. Dyskutowali na temat założenia Międzynarodowej Komisji Narciarskiej (CIS). Głównym zadaniem tej Komisji miało być ustanowienie i stosowanie reguł dla każdego rodzaju zawodów narciarskich. Wśród uczestników był przyszły przewodniczący MKOl, J. Zygfryd Edström.

2. Stockholm (SWE) 1911

Drugi Międzynarodowy Kongres Narciarski odbył się w dniach 20-21 marca 1911 w Sztokholmie (SWE). Wzięło w nim udział 15 uczestników z 9 krajów. Kongres odbył się pod przewodnictwem J. Sigfrid Edström. Jego głównym osiągnięciem było przyjęcie pierwszych międzynarodowych zasad zawodów narciarskich.

3. Monachium (GER) 1912

Od 24 do 25 stycznia 2012, 14 delegatów z 8 krajów zebrało się w Monachium (GER) na trzeciej edycji Kongresu FIS. W przepisach regulujących status amatora było przejrzyście napisane, że każdy narciarz, który otrzymuje pieniądze za udział, nie powinien być dłużej traktowany jako amator.

4. Bern / Interlaken (SUI) 1913

Bern / Interlaken było gospodarzem 4. Kongresu odbywającego się 20-21 marca 1913. Międzynarodowa Komisja Narciarska powiększyła się do siedmiu członków: dwóch Norwegów, dwóch Szwedów, Szwajcara, Niemca i Austriaka. Jednym z głównych rezultatów było przyjęcie nowych reguł.

5. Christiania (NOR) 1914

W 1914 roku Międzynarodowy Kongres Narciarski powrócił do Christianii na jego piątą edycję. Wzięło w nim udział 17 delegatów z 10 krajów. Hassa Horn z Norwegii został wybrany na nowego przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Narciarskiej. Niemiecki delegat zasugerował, że po raz pierwszy, narciarstwo powinny być włączone do programu olimpijskiego.

6. Stockholm (SWE) 1922

20 osób z 6 krajów wzięło udział w 6. edycji Międzynarodowego Kongresu Narciarskiego w Sztokholmie w dniu 10 lutego 1922 r. Kraje Europy Środkowej nie były w stanie uczestniczyć przez strajk kolei w Niemczech. Nie podjęto decyzji dotyczącej wprowadzenia narciarstwa do programu olimpijskiego, gdyż MKOI nie uznał jeszcze całkowicie zawodów narciarskich.

7. Praga (CZE) 1923

7. Międzynarodowy Kongres Narciarski w Pradze w dniu 6 lutego 1923 roku został odwiedzony po raz pierwszy przez amerykańskich delegatów. W sumie 18 delegatów z 11 krajów uczestniczyło w Kongresie. Zostało potwierdzone powstanie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Ostateczna decyzja została zgłoszona do następnego spotkania.

8. Chamonix (FRA) 1924

Kamieniem milowym została decyzja podjęta w dniu 2 lutego 1924 w Chamonix, gdy Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) została formalnie założona. Kongres odbył się w ramach Międzynarodowego Tygodnia sportów zimowych - znany w historii olimpiad jako pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Według pierwszych ustaw, Rada musiała mieć przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, sekretarza generalnego/skarbnika oraz sześciu członków. Finlandia, Norwegia i Szwecja miały być reprezentowane w Radzie. Ponadto, Prezes i Sekretarz Generalny mieli być jednej z tych trzech narodowości. Zgodnie z propozycją Ivara Holmquista, który został wybrany na pierwszego prezydenta FIS, oficjalny skrót "FIS" został wybrany i pozostał on do dziś. Podczas Kongresu Zdecydowano również, że FIS powinien zebrać zawodników narciarskich każdego roku w dużej międzynarodowej konkurencji. Były to pierwsze Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa te były nazywane "rendez-vous" do 1927 roku, a począwszy od 1929 "Konkursy FIS".

9. Lahti (FIN) 1926

Kwestia narciarstwa i olimpiady po raz kolejny została poruszona na 9. Międzynarodowy Kongres Narciarskim w Lahti w dniach 3-6 lutego 1926. Uczestniczyło w nim 21 delegatów z 12 krajów. Kongres zgodził się z decyzją MKOI dotyczącą włączenia sportów zimowych w program olimpijski.

10. St. Moritz (SUI) 1928

38 delegatów z 15 krajów wzięło udział w 10. edycji Kongresu z 14.-16 lutego 1928 w St. Moritz. Arnold Lunn prowodyr slalom lub "artystycznego" narciarstwa, przechodząc przez bramę, proponuje wprowadzenie narciarstwa alpejskiego do zawodów FIS. Projekt został przydzielony do specjalnej komisji z K. von Graffenried jako przewodniczącą. Von Graffenried następnie zaproponowała Komisji, że kraje spoza Alp również powinny być dopuszczone do zawodów podczas nadchodzącego roku wobec brytyjskich zasad. Kongres zatwierdził ten wniosek jednomyślnie.

2 część TUTAJ

źródło: fis-ski.com

(Mateusz Król)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%