FIS skraca Tour de Ski. Jest wstępny kalendarz na nowy sezon Pucharu Świata

fot. M. Rudzińska

Nadchodząca edycja prestiżowego cyklu Tour de Ski prawdopodobnie będzie krótsza niż do tego przywykliśmy. W sezonie olimpijski impreza ma składać się z jedynie 6 etapów. W całym sezonie zaplanowanych zostało po 31 wyścigów zarówno dla pan, jaki i panów.

fot. M. Rudzińska

Sezon olimpijski w biegach narciarskich przyniesie kilka zmian w kalendarzu Pucharu Świata. Ten tradycyjnie rozpocznie się w ostatni weekend listopada w Ruce. Zaskoczeniem może być jednak fakt, że tym razem Finowe nie zorganizują tego w ramach mini cyklu Ruka Triple. Poza tym pierwszy period sezonu bez zaskoczeń. Zawodnicy zagoszczą bowiem kolejno w Lillehammer, Davos i Dreźnie.

Skrócony turniej

Następnie w kalendarzu znalazło się miejsce dla tradycyjnego Tour de Ski. Tym razem jednak prestiżowa impreza została skrócona. W planie widzimy trzy przystanki. W każdej destynacji po dwa wyścigi, co daje nam łącznie 6 etapów. Ostatnim będzie – rzecz jasna – kultowa wspinaczka pod Alpe Cermis. Turniej rozpocznie się 28 grudnia w Lenzerheide. Sylweter oraz Nowy rok biegacze spędzą w Oberstdorfie. Krótszy program prawdopodobnie ma zachęcić zawodników do startu. Nie jest tajemnicą, że wyczerpująca impreza w sezonie olimpijskim to dla wielu zbyt wysokie ryzyko.

W połowie stycznie najlepszych biegających narciarzy powiatu Les Rousses. Ten francuski ośrodek debiutuje w kalendarzu Pucharu Świata, ale już daje się poznać z dobrej strony. Pierwotnie miały tam odbyć się dwa wyścigi, ale organizatorzy zgodzili na trzydniową rywalizację. Tuż przed igrzyskami zawodnicy udadzą się do Planicy. A od 4 do 20 lutego w terminarz wpisane są igrzyska w Pekinie, czyli impreza docelowa dla każdego sportowca.

Po igrzyskach

Do pucharowej rywalizacji biegacze mają wrócić 26 lutego w Lahti. Tam zaplanowane zostały dwa konkursy. Później karuzela PŚ przeniesie się kolejno do Drammen, Oslo (biegi na 30/50 km) oraz Falun. Kolejny raz finał cyklu zorganizować chcą Rosjanie. Na obecność zawodników liczą organizatorzy w Tiumeniu. Pytanie tylko, ile osób zdecyduje się na daleką podróż, aby wystartować trzy razy.

Pełny kalendarz

Kalendarz musi być jeszcze zatwierdzony podczas Kongresu FIS. Niewkluczone zatem, że dojdzie jeszcze do jakichś zmian w jego założeniach.

Źródło: FIS

Mateusz Król
Obserwuj