Egzotyczni biegacze w Seefeld. Ekwador, Madagaskar i debiutujący 55-latek (listy startowe eliminacji)

fot. eluniversal.com

Jeśli myślicie, że Noriaki Kasai to największy symbol długowieczności w narciarstwie klasycznym, to ciekawi jesteśmy, co powiecie o tym sportowcu. W dzisiejszych kwalifikacjach biegaczy narciarskich wystartuje Meksykanin. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ma on 55 lat i zadebiutuje w imprezie rangi mistrzowskiej.


Luis Carrasco Arena, bo o nim tutaj mowa, w październiku minionego roku skończył 55 lat. Trzeba przyznać, że to dość oryginalny wiek, jak na rozpoczynanie swojej przygody z Mistrzostwami Świata w narciarstwie klasycznym. Meksykanin wystąpi podczas dzisiejszych kwalifikacji biegaczy narciarskich do startów dystansowych. Trudno spodziewać się, aby udało mu się przebrnąć przez gęste sito. Trzeba znaleźć się w najlepszej dziesiątce i osiągnąć wynik na poziomie 140 FIS punktów. Luis nie jest zupełnie nowy w sporcie. W latach swojej “świetności” uprawiał skeleton. Zaczynał jednak pod koniec XX wieku. Jako reprezentant Meksyku wystąpił podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. Zajął tam dwudzieste piąte miejsce w skeletonie. Startował też w mistrzostwach świata a najlepszym wynikiem dla niego w tej imprezie była dwudziesta siódma lokata w Lake Placid 1997 roku. Swoją przygodę z biegami narciarskimi Carrasco rozpoczął w 2017 roku. Przynajmniej taką rejestrowaną przez FIS. Startuje sporadycznie i prawie zawsze w Ameryce Północnej. Wyjątkiem był udział w zawodach Alpen Cup w szwajcarskiej miejscowości Campra w 2018 roku. Podczas biegu na 15 km stylem dowolnym zajął ostatnie miejsce ze stratą ponad 26 minut.

W przypadku takich zawodników nie chodzi jednak o osiągane wyniki. Dla nich najważniejszy jest udział. Wszyscy pamiętamy Adriana Solano. Tego Wenezuelczyka, który głównie przewracał się na trasie w Lahti, ale zapisał się w pamięci kibiców. Filmik z jego “popisami” ma w serwisie YouTube ponad trzy miliony wyświetleń. Na próżno szukać popularniejszych z tej dyscypliny sportu. Solano na pewno pokazał niejednemu z tegorocznych uczestników, że warto spełniać marzenia. Wszak nie tylko Luis Carrasco jest na swój sposób ciekawym biegaczem w Seefeld. Naszą uwagę przykuła także Jaqueline Mourão. Tę zawodniczkę na pewno kojarzą zagorzali fani sportów zimowych, ale może i letnich. Brazylijka jest bowiem wszechstronna i uprawia oprócz biegów, biathlon oraz kolarstwo górskie. W swojej karierze startowała dwukrotnie w letnich igrzyskach oraz czterokrotnie w zimowych. Zaczynała jako biegaczka w Turynie. W Soczi połączyła to już z biathlonem. Wtedy też była chorążym reprezentacji Brazylii. Seefeld to jej szósty przystanek pod nazwą “mistrzostwa świata”.

Na Jaqueline lista ciekawych postaci się nie kończy. W Austrii zobaczymy bowiem Klausa Jungblutha, o którym dość głośno w zimowym świecie zrobiło się rok temu. To Ekwadorczyk, który jako pierwszy reprezentant tego kraju, zakwalifikował się i wziął udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Studiował fizjoterapię i fizjologię w Norwegii. Właśnie tam zakochał się w biegówkach. Kiedy wrócił do kraju trenował głównie na nartorolkach. Startował w Europie i po kilku udanych dla niego występach postawił sobie cel: udział w igrzyskach. Jego pierwszą przeszkodą było to, że w Ekwadorze nie było federacji narciarskiej ani klubów. Niezrażony, Jungbluth założył Ekwadorską Federację Narciarską, a następnie ciężko pracował, aby uzyskać akceptację w FIS. Udało się. Klaus wystartował w Pjongczangu w biegu na 15 km stylem dowolnym i zajął 112 miejsce.


Biegi kwalifikacyjne wystartują dzisiaj. Panie ruszą na trasę 5 km stylem klasycznym o godzinie 12:30. 90 minut później rywalizację na dwa razy dłuższym dystansie ruszą panowie. Listy startowe najdziecie TUTAJ. Na niej także inne ciekawe osobistości. Wśród nich między innymi reprezentant Madagaskaru Andreas Razafimahatratra czy najmłodsi: Chorwatka Nika Jagecic (ur. 2003) i Aleksandar Grbovic z Czarnogóry (ur. 2003).

Mateusz Król
Pomoc: Daniel Topczewski

Źródło: FIS/Wikipedia/Olympic.org/fasterskier.com/sports-reference.com

MŚ w Seefeld: Program, wyniki, listy startowe
Program zawodów wg dyscyplin: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie
Składy ekip: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie
Wywiad z Apoloniuszem Tajnerem przed mistrzostwami świata
Wszystkie nasze teksty, relacje, wywiady, wyniki i wypowiedzi znajdziecie TUTAJ.

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.