Dublet Klaebo w prestiżowych zawodach nartorolkowych, niegościnne Norweżki

fot. M. Rudzińska

Za nami kolejna prestiżowa letnia impreza nartorolkowa – Toppidrettsveka. Na starcie trzydniowych norweskich zawodów pojawiło się wiele uznanych nazwisk z medalistami mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich na czele. O zwycięstwa rywalizowano w biegach maratońskich, sprintach i biegach łączonych. Niezbyt gościnne były Norweżki, które wygrały wszystkie starty.

fot. M. Rudzińska

Toppidrettsveka to kolejny obowiązkowy przystanek na mapie dla zawodników, którzy przygotowują się do nowego sezonu Pucharu Świata w biegach narciarskich. W tym roku – w przeciwieństwie do poprzedniej imprezy – na listach startowych nie zabrakło także sportowców spoza Norwegii.

Tegoroczne zawody zostały zainaugurowane biegiem na dystansie 55 kilometrów stylem klasycznym z Hitra do Trøndelag. W rywalizacji kobiet bezkonkurencyjna była specjalizująca się w maratonach narciarskich Astrid Oeyre Slind, która wyznaczony przez organizatorów dystans pokonała w 2:26:02,5 godziny. Drugie miejsce ze stratą ponad dwóch minut zajęła Hedda Oestberg Amundsen, a trzecia była słynna Marit Bjoergen, która krok po kroku przygotowuje się do regularnych startów w Visma Ski Classics. Utytułowana Norweżka straciła do Slind niemal cztery minuty i na finiszu o 0,1 sek pokonała swoją rodaczkę Emilie Fleten.

Bieg mężczyzn na 55 kilometrów klasykiem był dużo bardziej wyrównany. Zmagania panów wygrał Szwed Max Novak, który o siedem sekund wyprzedził reprezentanta gospodarzy Siverta Wiiga i o dwadzieścia Mortena Eide Pedersena. Czwarte miejsce zajął Mikael Gunnulfsen. Co ciekawe w zawodach wystartował też Petter Northug. Legendarny biegacz, który ostatnimi czasy przebywał w ośrodku terapii uzależnień, został sklasyfikowany na 65. lokacie ze stratą niemal dziesięciu minut.

Wyniki:
Kobiety / Mężczyźni

Sprinty:

Piątek podczas zawodów Toppidrettsveka był dniem sprinterów. Zmagania kobiet wygrała Norweżka Elena Rise Johnsen, która w kwalifikacjach zajęła drugie miejsce, ale w fazie ćwierćfinałowej, półfinałowej i w samym finale była już bezkonkurencyjna. Na drugiej pozycji finiszowała najlepsza w eliminacjach Szwedka Johanna Hagstroem, a na trzeciej Marte Skaanes.

Sprint mężczyzn zakończył się zwycięstwem faworyta – Johannesa Hoesflota Klaebo. Norweg już w eliminacjach nie miał sobie równych i wysoką dyspozycję potwierdził w kolejnych biegach wygrywając każdy z nich. W finale zanotował czas 2:37,13. Tuż za plecami Klaebo finiszował jego rodak i jeden z najgroźniejszych obecnie rywali w sprincie Erik Valnes (+0,07 sek). Trzeci był Thomas Helland Larsen.

Wyniki:
Kobiety / Mężczyźni

Skiathlon:

Ostatniego dnia rywalizacji odbyły się biegi łączone na dystansach 15 i 20 kilometrów. Jako pierwsze do walki o zwycięstwo przystąpiły panie, które miały do pokonania 7,5 kilometra stylem dowolnym i 7,5 kilometrów łyżwą. Zmagania wygrała 21-letnia Norweżka Elena Rise Johnsen, która finiszowała pół sekundy przed reprezentantką Szwecji Johanną Hagstroem (+0,6 sek). Trzecie miejsce zajęła Marte Skaanes (+3 sek), a czwarta była Silje Theodorsen (+3,4 sek), a piąta Anne Kjersti Kalvaa (+3,6 sek).

W gronie mężczyzn losy zwycięstwa ważyły się do ostatnich metrów. Ostatecznie jako pierwszy linię mety minął Johannes Hoesflot Klaebo, dla którego był to drugi wygrany bieg podczas tegorocznej Toppidrettsveki (po piątkowym sprincie). Tuż za plecami trzykrotnego mistrza olimpijskiego finiszował… Erik Valnes, który i tym razem musiał uznać wyższość swojego kolegi z reprezentacji. Na najniższym stopniu podium uplasował się Gjoran Tefre (+0,4 sek).

Wyniki:
Kobiety / Mężczyźni

Źródło: informacja własna