Droga po kryształową kulę – Alpejski Puchar Świata mężczyzn 2016/2017

fot. Guillaume Ancelet / guigui_sk8_74 via flickr.com

fot. Guillaume Ancelet / guigui_sk8_74 via flickr.com

Po raz szósty z rzędu duża kryształowa kula za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim trafiła do Marcela Hirschera. W tym sezonie Austriak zdecydowanie odskoczył pozostałym zawodnikom uzyskując na koniec sporą przewagę. Na dziś przygotowaliśmy dla was graficzną prezentację tego jak wyglądała droga Marcela Hirschera po kolejne trofeum oraz jak przebiegał sezon dla innych zawodników z czołowej dziesiątki. 

Jedynie po pierwszych zawodach sezonu Marcel Hirscher nie zajmował pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej. Pierwszym liderem był Alexis Pinturault, później przez chwilę ex aequo z Hirscherem liderem był Kjetil Jansrud. Odkąd Hirscher objął prowadzenie, ani na chwilę nie spadł choćby na drugie miejsce. Skład czołowej czwórki nie zmieniał się od zawodów slalomowych w Val d’Isere, które miały miejsce w połowie grudnia. Później następowały tylko przetasowania między Henrikiem Kristoffersenem, Alexisem Pinturault i Kjetilem Jansrudem. Dość trudny początek sezonu mieli specjaliści od konkurencji szybkościowych: Peter Fill, Dominik Paris, a w szczególności Hannes Reichelt, który na 10. miejsce awansował z 23. pozycji dopiero po wygranym przez siebie zjeździe w Garmisch-Partenkirchen niedługo przed Mistrzostwami Świata. Aż ośmiu zawodników, którzy ten sezon zakończyli w top 10 Pucharu Świata, było również w czołowej dziesiątce tego cyklu w sezonie 2016/2017: Marcel Hirscher, Henrik Kristoffersen, Alexis Pinturault, Felix Neureuther, Kjetil Jansrud, Aleksander Aamodt Kilde, Peter Fill i Dominik Paris. “Nowi” w tym gronie są Manfred Moelgg i Hannes Reichelt. Oczywiście nowi tylko jeśli porównujemy sezony 2015/2016 i 2016/2017, bo Reichelt wcześniej już 4 razy był w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a Manfred Moelgg dwa razy. Z top 10 wypadli natomiast kontuzjowany Aksel Lund Svindal i Carlo Janka, który tym razem zajął 12. miejsce. Jak widać – wielkiej rewolucji u panów nie było.

Pozycje zawodników w trakcie sezonu 2016/2017

Przyjrzyjmy się jeszcze przewadze, jaką uzyskał Marcel Hirscher w trakcie sezonu. Jedynie na początku kontakt z Marcelem miał Kjetil Jansrud czy Alexis Pinturault. Później Austriak zaczął już stale powiększać swoją przewagę, która na koniec wyniosła blisko 700 punktów. W tym sezonie różnica między Hirscherem a drugim zawodnikiem była największa w całej historii jego zwycięstw w Pucharze Świata. Najbliżej wygranej z Hirscherem był w sezonie 2011/2012 Beat Feuz, któremu zabrakło 25 punktów. W poprzednim sezonie Henrik Kristoffersen przegrał o 497 punktów, wcześniej Kjetil Jansrud o 160 punktów, natomiast Aksel Lund Svindal miał stratę 131 i 309 punktów. Jeśli Hirscher nagle nie obniży swojego poziomu, to może być trudno komukolwiek zdetronizować Austriaka i przerwać jego wspaniałą passę.

Przewaga punktowa lidera Pucharu Świata w trakcie sezonu 2016/2017

Źródło: Opracowanie własne

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: