Alpejskie MŚ w Sankt Moritz: Zapowiedź zawodów drużynowych (lista startowa)

fot. Simon Bruty / YIS/IOC / CC BY NC SA

fot. Simon Bruty / YIS/IOC / CC BY NC SA
fot. Simon Bruty / YIS/IOC / CC BY NC SA

Po emocjach związanych z konkurencjami szybkościowymi i kombinacją na MŚ w narciarstwie alpejskim czas na dwa dni bez zmagań indywidualnych. Pierwszy z nich, czyli wtorek będzie dniem rywalizacji w zawodach drużynowych (Team Event). To najmłodsza konkurencja mistrzostw i wciąż mało prestiżowa.

Zawody drużynowe pojawiły się w programie Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim dopiero w 2005 roku w Bormio. Obecnie odbywają się w formule slalomu równoległego, ale wówczas wyglądało to nieco inaczej. Pierwsze zmagania o drużynowe mistrzostwo świata składały się z 4 przejazdów slalomu i 4 przejazdów supergiganta – można by to nazwać dość złożoną kombinacją. Większość zawodników miało do przejechania tylko 1 przejazd, ale niektórzy jechali obie konkurencje. Wygrała wtedy Niemcy przed Austrią i Francją, a uczestniczyło 9 drużyn. Taka sama forma zawodów obowiązywała w 2007 roku w Åre. Triumfowali tam Austriacy, drugie miejsce miała Szwecja, a trzecie Szwajcaria. W 2009 roku w Val d’Isere nie udało się przeprowadzić rywalizacji drużynowej. Odwołano ją z powodu dużych opadów śniegu. Na mistrzostwach w Garmich-Partenkirchen zmagania wyglądały już tak, jak jest to przewidziane na jutro. Wygrała Austria przed Francją i Szwajcarią. W Schladming w 2013 roku zwyciężyli Austriacy, srebro zdobyli Szwedzi, a brąz Niemcy. Austriacy przedłużyli swoją serię zwycięstw w 2015 roku w Beaver Creek. Drugie miejsce zajęła Kanada, a trzecie Szwajcaria.

W zawodach drużynowych może wciąż udział 16 drużyn z krajów najwyżej sklasyfikowanych w rankingu. Zdarzały się wyjątki, bo w Beaver Creek pozwolono startować reprezentacji Argentyny, gdyż inne kraje nie miały wystarczającej liczby zawodników. Każdy zespół może liczyć od 4 do 6 zawodników (minimum 2 kobiety i 2 mężczyzn). Najwyżej sklasyfikowana drużyna rywalizuje w pierwszej rundzie z ostatnią, druga z przedostatnią itd. W każdym “meczu” odbywają się 4 indywidualne pojedynki. Jedna para zawodników rywalizuje ze sobą tylko raz, a za zwycięstwo w pojedynku przyznaje się jeden punkt. W przypadku remisu 2:2 bierze się pod uwagę sumę czasów najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika z drużyny. Do kolejnej rundy przechodzi ekipa, która ma ten łączony czas lepszy. Jeżeli nie da się w ten sposób rozstrzygnąć kwestii zwycięstwa to liczy się najlepszy pojedynczy czas. Gdyby i to nic nie dało to awansuje reprezentacja, która jest wyżej w rankingu. Może się zdarzyć taka sytuacja, że obaj zawodnicy/obie zawodniczki nie dojadą przepisowo do mety. Wtedy punkt przyznawany jest temu, kto przejechał dłuższy dystans. Jeżeli w jednym pojedynku rywale mają taki sam czas to po punkcie otrzymują obie drużyny.

Mapa trasy

Na poprzednich mistrzostwach w Val/Beaver Creek złoty medal zdobyła drużyna Austrii w składzie Eva-Maria Brem, Nicole Hosp, Michaela Kirchgasser, Marcel Hirscher, Christopher Nösig, Christian Hirschbühl. Srebrne medale wywalczyli reprezentanci Kanady Candace Crawford, Erin Mielzynski, Marie-Pier Prefontaine, Phil Brown Trevor Philip, Erik Read. Trzecie miejsce miała ekipa Szwecji: Sara Hector, Maria Pietilä-Holmner, Anna Swenn-Larsson, Matthias Hargin, Markus Larsson, Andre Myhrer.

Zawody drużyn mieszanych rozpoczną się o godzinie 12:00.

Ranking narodów: 1. Austria, 2. Francja, 3. Norwegia, 4. Włochy, 5. Szwajcaria, 6. Niemcy, 7. USA, 8. Szwecja, 9. Kanada, 10. Słowenia, 11. Rosja, 12. Wielka Brytania, 13. Japonia, 14. Chorwacja, 15. Czechy, 16. Słowacja, 17. Finlandia, 18. Korea Południowa, 19. Belgia

Z wyżej zaprezentowanych drużyn pierwsze 16. miałoby zapewnioną możliwość wzięcia udziału w jutrzejszych zawodach. Jednak Wielka Brytania i Japonia nie wystawią drużyny, a ich miejsca zajmą Belgia i Argentyna. Obrońcy tytułu, Austriacy wystąpią w składzie Katharina Truppe, Ricarda Haaser, Stephanie Brunner, Marcel Hirscher, Michael Matt, Manuel Feller.

Lista startowa i składy drużyn

Rozstawienie drużyn w 1/8

Zapowiedź MŚ w narciarstwie alpejskim – Sankt Moritz 2017 (Program mistrzostw świata)

Wszystkie nasze informacje na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.