Alpejskie MŚ w Sankt Moritz: Zapowiedź kombinacji kobiet (lista startowa)

fot. Andrea Miola

fot. Andrea Miola
fot. Andrea Miola

Drugi komplet medali dla kobiet na Mistrzostwach Świata w Sankt Moritz zostanie przyznany w piątek za kombinację. Chociaż to konkurencja spychana często na margines, to medal wciąż pozostaje medalem. Warto zatem powalczyć i na stałe zapisać się tłustym drukiem na kartach historii alpejskich MŚ. 

W planach było dwukrotne przeprowadzenie zawodów w kombinacji w Pucharze Świata do czasu MŚ, ale opady śniegu w Altenmarkt wpłynęły negatywnie na te zamiary. Mieliśmy zatem tylko jedną taką rywalizację, która odbyła się w połowie grudnia w Val d’Isere i pewnie mało kto o niej już pamięta. Wygrała wtedy Ilka Štuhec, druga była Michelle Gisin, a trzecia Sofia Goggia. Wysoko była również zwyciężczyni klasyfikacji kombinacji z poprzedniego sezonu – Wendy Holdener.

Głównych faworytek kombinacji można upatrywać najpierw wśród zawodniczek, które potrafią punktować zarówno w zjeździe jak i slalomie, a w jednej z tych konkurencji są naprawdę dobre. Do tego grona zaliczają się Ilka Štuhec, Michelle Gisin, która jest przede wszystkim slalomistką, ale ostatnio radzi sobie zaskakująco dobrze w zjeździe, Lara Gut, Denise Feierabend. Lista nie będzie długa. Tylko w jednej konkurencji wchodzącej w skład jutrzejszej kombinacji punktowały Sofia Goggia (w zjeździe) i  Wendy Holdener (slalom). Warto jednak zauważyć, że Holdener poza kombinacją unika startów w zjazdach, a Goggia bardzo rzadko startuje w slalomie. Nie oznacza to jednak, że nie potrafią łączyć obu tych konkurencji, co już pokazały w przeszłości, a zwłaszcza Holdener. Mała kryształowa kula nie trafiła w jej ręce przez przypadek. Z pewnością liczącymi się zawodniczkami mogą być Kanadyjka Marie-Michele Gagnon oraz Austriaczki Michaela Kirchgasser, Ricarda Haaser i Rosina Schneeberger. Chociaż całkiem przyzwoicie w zjazdach radzi sobie wybitna slalomistka Mikaela Shiffrin, to w zawodach w kombinacji jej nie zobaczymy.

Choć kombinacja alpejska nie była przeprowadzana od początku istnienia Pucharu Świata, to w programie Mistrzostwa Świata znajdowała się od samego ich zarania. Pięciokrotnie w tej konkurencji zwyciężała Niemka Christel Cranz, natomiast po wygrane mają na koncie Szwajcarka Erika Hess i Francuzka Marielle Goitschel, która poza trzema złotymi medalami ma również jeden srebrny. Cztery razy na podium MŚ w kombinacji stała Hanni Wenzel z Liechtensteinu, ale ani razu nie zdołała odnieść triumfu.

Mistrzynią Świata sprzed dwóch lat jest Tina Maze. Drugie miejsce zajęła wtedy Nicole Hosp. Tych pań nie zobaczymy jutro na trasie w Sankt Moritz w roli startujących zawodniczek, gdyż zakończyły już swoją przygodę z zawodową jazdą w zawodach. Rywalizować o medal będzie za to Michaela Kirchgasser, która na poprzednich mistrzostwach zdobyła brąz. Jak zapowiedziała, są to jej ostatnie mistrzostwa. Poza Kirchgasser jeszcze tylko Lara Gut jest alpejką, która jutro przystąpi do rywalizacji i ma wywalczony medal MŚ w kombinacji. Lara dokonała tego w Val d’Isere w 2009 roku. Była wówczas sklasyfikowana na 2. miejscu.

Lista startowa kombinacji kobiet

Zawody rozpoczną się o godzinie 10:00. Wtedy pierwsza zawodniczka powinna pojawić się na trasie zjazdu. O godzinie 13:00 zostanie przeprowadzony slalom do kombinacji. Na początku będziemy mogli oglądać Słowenki, bo 1. numer startowy otrzymała Ilka Štuhec, a drugi Marusa Ferk. Do zawodów zgłoszone są 43.zawodniczki, a wśród nich jest Polka – Maryna Gąsienica-Daniel z numerem 35.

Zapowiedź MŚ w narciarstwie alpejskim – Sankt Moritz 2017 (Program mistrzostw świata)

Wszystkie nasze informacje na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.