Alpejskie MP w Szczawnicy. Łuczak i Pyjas ze złotymi medalami w gigancie [wyniki, FOTO]

fot. PZN

Po raz kolejny ośrodek PKL Palenica w Szczawnicy jest arena zmagań w Mistrzostwach Polski Seniorów w narciarstwie alpejskim. Pierwszego dnia zmagań zawodniczki oraz zawodnicy walczyli o medale w slalomie gigancie. Tytuły mistrzowskie zdobyli Magdalena Łuczak i Paweł Pyjas.

Magdalena Łuczak
fot. PZN

W piątek, 29 stycznia 2021 roku na trasie Palenica 1 w Szczawnicy rozpoczęły się alpejskie Mistrzostwa Polski. Na starcie zawodów stanęli prawie wszyscy czołowi reprezentanci Polski. W krajowym czempionacie nie mogła wystartować aktualnie nasza najlepsza alpejka Maryna Gasienica-Daniel, która we włoskim Tarvisio przygotowuje się do Mistrzostw Świata Seniorów, które 8 lutego rozpoczną się w Cortinie d’Ampezzo.

Pod nieobecność Maryny Gąsienicy-Daniel żadnych szans rywalkom nie dała Magdalena Łuczak z klubu Mitan Ski Zakopane, która w pięknym stylu sięgnęła po kolejny tytuł mistrzyni Polski. Złota medalistka o ponad trzy sekundy pokonała drugą zawodniczkę. – Raczej staram się nie myśleć o tym czy jestem faworytką i jakie miejsca zajmę. Skupiam się zawsze na tym, żeby wykonać jak najlepszy, czysty przejazd, bo to jest najważniejsze – podkreślała 19-letnia mistrzyni Polski. – Ogólnie jestem zadowolona z tych zawodów, a zwłaszcza z drugiego przejazdu, bo naprawdę fajnie mi się jechało. Na pewno warunki na drugi przejazd były też dużo lepsze niż te w pierwszym, bo wyszło trochę lodu, na którym dobrze mi się jeździ. W pierwszym przejeździe nie złapałam dobrego rytmu od samego startu, przez co nie był to dla mnie dobry przejazd – dodała. – Ustawienia giganta były dzisiaj różne. Pierwszy był ustawiony bardziej na wprost i trochę mniej rytmiczny, natomiast na drugim rozstawione były pełne skręty – opowiedziała Magdalena Łuczak. – Warunki może nie były idealne, ale dużym plusem było to, że wszyscy uczestnicy ześlizgnęli trasę przed drugim przejazdem, bo było dosyć sporo sypkiego śniegu, który utrudniał rywalizację w pierwszej rundzie dziewczynom jadącym z przodu – podsumowała złota medalistka.

Wicemistrzynią Polski w slalomie gigancie została Maja Chyla z Klubu Sportowego Yeti. Brązowy medal wywalczyła Zofia Zdort, która reprezentuje barwy klubu NKN Warszawa.

Mistrzem Polski w slalomie gigancie został Paweł Pyjas z klubu KS AZS AWF Katowice, który w dwóch przejazdach wypracował sekundę przewagi nad srebrnym medalistą. – Ogromnie cieszy mnie ten tytuł, tak samo jak jazda w drugim przejeździe, z której jestem bardzo zadowolony. Mimo iż pierwszy przejazd był w porządku, to jeszcze dużo w nim brakowało – przyznał 21-latek. – Ustawienia były wymagające zarówno pod kątem techniki, jak i taktyki. W obu ustawieniach było kilka trudnych miejsc, ale też kilka łatwych punktów – dodał. – Ja bardzo lubię takie warunki jak dzisiaj. Szczerze powiem, to im jest twardziej, tym bardziej się cieszę. Oprócz kilku nierówności to były rewelacyjne – ocenił warunki Paweł Pyjas. – Palenica jest chyba najbardziej wymagającym stokiem w Polsce, na którym można trenować i rywalizować. Jest również dobrym obiektem treningowym przed innymi trudnymi trasami zagranicznymi. Osobiście lubię ten stok – podsumował mistrz Polski.

W slalomie gigancie mężczyzn na drugim stopniu podium stanął Szymon Bębenek z zakopiańskiego AZS-u, a brązowym medalistą został Bartłomiej Sanetra z klubu MKS Skrzyczne Szczyrk.

Wyniki Międzynarodowych Mistrzostw Polski w slalomie gigancie:

Źródło: Anna Karczewska / PZN

Galeria zdjęć Polskiego Związku Narciarskiego:

Mateusz Król
Obserwuj