Alpejskie lato – lipiec #4. Nowa fizjoterapeutka Gąsienicy-Daniel wypróbowana, zgrupowanie męskiej kadry, plany PZN-u oraz tragiczna śmierć w austriackiej rodzinie narciarskiej

fot. PolSKI Mistrz

Za oknem wakacyjny klimat, ale w świecie alpejskim ciągle się dzieje. Większość zawodników wróciła do treningów po krótkim okresie odpoczynku. Wśród nich nasza męska kadra, która do sezonu przygotowywała się we Włoszech. Zgrupowanie zakończyła  także Maryna Gąsienica-Daniel, która miała okazję sprawdzić swoją nową fizjoterapeutkę. Z podsumowania dowiecie się także o poszukiwaniach PZN-u na nowe stanowiska, planach Szwajcara wyrzuconego z kadry narodowej oraz innych ciekawych wydarzeniach. 

fot. PolSKI Mistrz

Maryna Gąsienica-Daniel z nową fizjoterapeutką

Kilka dni temu Maryna Gąsienica-Daniel zakończyła zgrupowanie narciarskie we włoskim Passo Stelvio. Nasza najlepsza narciarka przygotowywała się do następnego sezonu z już odświeżonym sztabem. Sztabem, do którego dołączył nowy serwisman Pietro Fontana oraz Matteo Baldissarutti, który zastąpił Przemysława Buczyńskiego na stanowisku asystenta trenera głównego Marcina Orłowskiego. W zespole Gąsienicy-Daniel pojawiła się także Iwona Kohut, która objęła funkcję fizjoterapeutki. Kohut to świeżo upieczona absolwentka fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W polskim środowisku narciarskim nie jest anonimową postacią, gdyż na swoim koncie ma kilka medali Mistrzostw Polski Juniorów. Była członkinią kadry narodowej, a do niedawna ścigała się w Akademickich Mistrzostwach Polski. Marynie Gąsienicy-Daniel brakowało w sztabie kobiety, dlatego obecność Kohut może przyczynić się do jeszcze lepszych rezultatów Polki w nadchodzącym sezonie 2022/2023.

Zgrupowanie kadry mężczyzn we Włoszech

Męska część Narodowej Kadry Młodzieżowej zakończyła 23 lipca kolejne zgrupowanie narciarskie, które odbyło się na lodowcu Passo Stelvio. Treningi we Włoszech nadzorowali Ivan Ilanovsky oraz Maciej Bydliński. W obozie brał udział także Piotr Szeląg z Narodowej Kadry Juniorów. Na jeden dzień dołączyła też Zuzanna Czapska z Kadry Narodowej B kobiet, która jeździ pod okiem Tomasza Wydry. Zgrupowanie trwało od 17 lipca, jednak zostało przedwcześnie zakończone. Zawiniła pogoda – obecnie na lodowcu panują fatalne warunki śniegowe. Na domiar złego prognozy wskazują gwałtowne burze. Następny obóz ma się odbyć od 31 lipca do 4 sierpnia na hali narciarskiej w Druskienikach na Litwie, gdzie nieustannie panują lodowe warunki.

12 polskich alpejczyków z szansami na elitarne stypendium

Polski Związek Narciarski zgłosił dwunastu reprezentantów kraju w narciarstwie alpejskim do elitarnego projektu Team¹ºº. Wśród kandydatów znaleźli się: Maryna Gąsienica Daniel, Magdalena Łuczak, Zuzana Czapska, Hanna Zięba, Patrycja Florek, Aniela Sawicka, Piotr Habdas, Paweł Pyjas, Bartłomiej Sanetra, Jan Łodzński i Bartosz Szkoła. Jest to program Polskiej Fundacji Narodowej realizowany we współpracy z Ministerstwem Sportu oraz Instytutem Sportu. Ma on na celu bezpośrednie i pozazwiązkowe wsparcie młodych utalentowanych zawodników, którzy należą do kadr narodowych i uprawiają indywidualne dyscypliny olimpijskie oraz paraolimpijskie. Kwota rocznego dofinansowania wynosi około 40 000 zł. Umożliwia to młodym zawodnikom łączenie kariery sportowej z nauką oraz podnoszenie ich kwalifikacji. Środki można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia.

PZN stawia na poprawę marketingu

Miesiąc po wyborach nowego Zarządu PZN na czele z prezesem Adamem Małyszem już widać pewne zmiany. Jedną z pierwszych ma być poprawa wizerunku związku oraz jego komunikacji. Dlatego też PZN ogłosił konkurs na Kierownika Działu Komunikacji. Związek przedstawił zakres obowiązków i szereg wymagań na to stanowisko. Głównymi zadaniami zatrudnionej osoby ma być tworzenie polityki informacyjnej, promocyjnej oraz koordynacja wdrażania działań związanych z komunikacją Polskiego Związku Narciarskiego.

Kandydatury oraz związane z nią dokumenty mają zostać przesłane na związkowego maila do dnia 1.08.2022 r. do godziny 16:00. Następnie Komisja Konkursowa powołana przez Zarząd PZN rozpatrzy nadesłane zgłoszenia oraz przedstawi swoją rekomendację kandydata na to stanowisko do zatwierdzenia Zarządowi PZN. Ostateczne wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej www.pzn.pl. W niedługim czasie ma zostać także ogłoszony konkurs na Dyrektora Sportowego, który będzie koordynował poszczególne dyscypliny podlegające związkowi.

Tragiczna śmierć ojca austriackich mistrzów

Ciężki los spotkał austriacką rodzinę narciarką. 65 letni Hubert Matt, ojciec znakomitych narciarzy Mario, Michaela i Andreasa, zginął na miejscu po upadku z balkonu podczas prac remontowych we własnym domu. Tragedia wydarzyła się w czwartek wieczorem w miejscowości Flirsch w Tyrolu. W czasie wypadku obecny był jeden z synów Andreas. Pomimo próby reanimowania ojca, nie był w stanie go uratować. Rodzina Matt jest jedną z najbardziej utytułowanych rodzin narciarskich w Austrii. Mario Matt w swojej karierze wywalczył złoto olimpijskie w slalomie i trzykrotnie był mistrzem świata. Michael został drużynowym mistrzem olimpijskim zeszłej zimy i zdobył już dwa srebrne medale mistrzostwa świata. Z kolei Andreas uprawiał skicross, w którym osiągnął olimpijskie srebro i był mistrzem świata.

Przyjaciel Marco Odermatta będzie walczył o powrót do kadry

Reto Schmidiger specjalizujący się w slalomie nie został uwzględniony w szwajcarskiej kadrze na kolejny sezon. Wszystko dlatego, że zmagał się z kilkoma kontuzjami i zdobył tylko 16 pucharowych punktów. Kilkukrotny mistrz świata juniorów oraz dobry przyjaciel Marco Odermatta nie zamierza się jednak poddawać i chce pójść śladami Johannesa Strolza. Austriak pomimo trenowania na własną rękę, zdołał niespodziewanie wygrać zawody PŚ w Adelboden i uzyskał przepustkę na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Strolz zaliczył w Chinach fantastyczny występ. Zdobył tam dwa złote oraz jeden srebrny medal stając się najbardziej utytułowanym zawodnikiem swojego kraju na wspomnianej imprezie. Schmidiger odbył kilka długich rozmów ze Strolzem i postanowił udowodnić swojemu związkowi narciarskiemu, że postąpił zbyt pochopnie.

Szwajcarowi w osiągnięciu celu ma pomóc dostawca sprzętu oraz główny sponsor, którzy pozostali wobec niego lojalni. W rezultacie stać go na osobistego trenera Matthiasa Brüggera, z którym jeździł kiedyś w kadrze jeszcze jako zawodnik. Sam Brügger potwierdził, że jego podopiecznego stać na dobre rezultaty. Schmidiger udowodnił to w pierwszych przejazdach w Wengen (11. miejsce) i Schladming (14. miejsce). Dobrze wypadł też podczas mistrzostw Szwajcarii, na których zajął trzecie miejsce w slalomie. Schmidiger jest już po kilku zgrupowaniach w Passo Stelvio, które nie wykazały problemów z kontuzjowanym wcześniej kolanem. Następnie na początku sierpnia poleci ze swoim trenerem do Nowej Zelandii, gdzie będzie się przygotowywał i wystartuje w kilku zawodach Pucharu Kontynentalnego, aby poprawić FIS punkty. Późną jesienią zamierza wziąć udział w testach wraz ze Szwajcarską Kadrą Narodową. Jeśli te wyjdą pozytywnie, to możemy spodziewać się, że przyjaciel Marco Odermatta wystartuje w Pucharze Świata. 

Kolejne wzmocnienie w zespole Salomona

Francuska firma produkująca sprzęt narciarski nie zwalnia tempa i wzięła pod swoje skrzydła kolejnego znanego alpejczyka. Tym razem do Salomona dołączył włoski weteran Riccardo Tonetti. Specjalista od kombinacji i slalomu jeździł do tej pory na nartach Blizzard, z którymi związany był od czterech lat. Tonetti za sprawą nowych nart spróbuje poprawić swój najlepszy rezultat w Pucharze Świata, którym jest czwarte miejsce w kombinacji alpejskiej w 2019 roku. Tym samym Włoch dołączył do grona Alice Robinson, Michelle Gisin, Camille Rast i Mathieu Faivre, którzy przed sezonem 2022/2023 zasilili szeregi Salomona.

Źródło: Informacja własna, Instagram, PZN, Krone.at, Blick.ch, pfn.org.pl