Zamknij

Alpejskie lato - lipiec #2. Austriaczka mistrzyni z własnym trenerem, zmiany w FIS, zielone światło dla Włochów tragedia rodzinna Lindsey Vo

14:29, 10.07.2022 Piotr Wojtaszczyk
Skomentuj

Za nami kolejny tydzień przerwy między sezonami. Nadszedł więc czas na nasze zwyczarjowe podsumowanie najważniejszych wiadomości ze świata narciarstwa alpejskiego. Co wydarzyło się podczas minionych 7 dni? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

fot. Andrea Miola

Indywidualny tryb treningów Liensberger

Austriackie narciarki od maja mają nowego dyrektora ds. zawodów w osobie Thomasa Trinkera, który wykazuje się otwartym podejściem do swoich zawodniczek. Od wtorku Katharina Liensberger przez trzy dni będzie trenować na śniegu na przełęczy Stelvio z Livio Magonim, który właśnie dołączył do zespołu trenerów. Tymczasem grupa WC3 składająca się z dwunastu zawodników pod kierunkiem Karlheinza Pichlera pracuje nad kondycją.

Trinker wspiera plan srebrnej medalistki olimpijskiej w slalomie, Kathariny Liensberger. - Mamy otwartą komunikację, ciągle wymieniamy informacje. Katharina jest sportowcem, który chce zostać najlepszym. Ona również poświęca dla tego wszystko. Myślę, że w połączeniu z Livio będzie to całkiem dobre rozwiązanie - powiedział 48-letni Styryjczyk podczas poniedziałkowego spotkania z mediami w Schielleiten. - Liensberger jest gotowa do jazdy na nartach teraz, inni wolą fitness. Są różne sposoby i podejścia - zaznacza trener.

Austriak podkreśla także znaczącą rolę Livio Magoniego. - Wszędzie, gdzie był, odnosił sukcesy. Ma trochę kłótliwy charakter, ale kiedy się z nim pracuje, jest miłym, uprzejmym facetem. On również poświęca wszystko dla sportu. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy mogli skorzystać z jego doświadczenia. Był chyba najbardziej utytułowanym trenerem w slalomie gigancie w  ostatnich latach - dodaje Trinker.

Nowe barwy Szwajcarów

Szwajcarzy od przyszłego sezonu będą ścigać się w nowych kombinezonach. Nowe barwy to pomarańczowy i żółty. Zestaw wyścigowy nowego sponsora głównego Sunrise nosi nazwę "Levada", co w języku retoromańskim oznacza wschód słońca. - Bardzo podobają mi się ciepłe kolory. Wszystko do siebie pasuje, co uważam za niezwykle piękne - mówi mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska Corinne Suter.

Opracowanie nowego kombinezonu trwało półtora roku. Z jednej strony musiał być estetyczny, z drugiej funkcjonalny. Co to oznacza? Oczywiście to, że musi pasować wszystkim zawodnikom. W tym celu dokonano pomiarów za pomocą skanowania ciała. Przede wszystkim jednak materiał musiał być dobry. I w tym miejscu prezes Szwajcarskiego Związku Narciarskiego Urs Lehmann ogłasza: "To najszybszy kombinezon na świecie!".

Zmiany w FISie

Nowo wybrana Rada FIS-u odbyła swoje pierwsze posiedzenie w Zurychu, gdzie głosowała nad wieloma punktami porządku obrad. Pierwszym i najważniejszym był wybór czterech wiceprezydentów, wśród których nominowany był Flavio Roda. Prezydent FISI zebrał najwięcej głosów na ostatnim Kongresie w Mediolanie, który potwierdził Johana Eliasa jako prezydenta. Oprócz Rody powołania otrzymali Roman Kumpost, Aki Murasato i Martti Uusitalo.

Zarząd zatwierdził również 10-procentowy wzrost nagród pieniężnych za zawody Pucharu Świata, które rozgrywane będą w nadchodzącym sezonie. Natomiast Australijczyk Dean Gosper dołączył do zarządu, a Hannah Kearney została mianowana przedstawicielem sportowców. Niklas Carlsson zostanie zastępcą sekretarza generalnego i będzie pracował u boku sekretarza generalnego Michela Viona. Potwierdzono także wykluczenie Rosji i Białorusi z zawodów FIS z powodu wojny na Ukrainie.

Kontrola FIS-u we Włoszech

Delegaci Międzynarodowej Federacji odbyli podwójną podróż do Włoch. Jak zwykle sprawdzili stoki Pucharu Świata w Zermatt/Cervinii i Sestriere. Na słynnym lodowcu na granicy Włoch i Szwajcarii trwają prace w związku z zaplanowanym podwójnym, historycznym wydarzeniem - zjazdem mężczyzn 29 i  30 października oraz zjazdem kobiet 5 i 6 listopada.

Komitet Organizacyjny wykazał znaczny postęp prac związanych z przygotowaniem strefy mety, która została zmodyfikowana zgodnie ze wskazaniami FIS. Przemieszczeniu uległy setki metrów sześciennych ziemi. Następna kontrola zaplanowana jest na około 20 września, miesiąc przed przybyciem zespołów na wyścig. Również w Sestriere trwają prace w związku z odbywającym się tam w grudniu slalomem gigantem i slalomem kobiet.

Nowe twarze w FIS-ie

Janez Hladnik dołączy do zespołu FIS jako dyrektor zawodów technicznych dla mężczyzn, podczas gdy Raimund Plancker został mianowany asystentem dyrektora zawodów dla mężczyzn. Emmanuel Couder będzie pełnił funkcję koordynatora wydarzeń operacyjnych. Wreszcie, dwie znajome twarze z męskiego i żeńskiego touru, Mike Kertesz i Andreas Krönner zostali awansowani na stanowisko Dyrektora Operacji Wyścigowych i będą obecni na wszystkich wyścigach w nadchodzącym sezonie.

- Dzięki dołączeniu Janeza i Raimunda do istniejącej kadry alpejskiej mężczyzn, FIS będzie w stanie dostarczyć wyścigi na całkiem nowym poziomie - powiedział sekretarz generalny FIS, Michel Vion. - Obaj nowi dyrektorzy wyścigów nie są nowicjuszami Pucharu Świata i wniosą wiele do zawodów dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu.

Lindsey Vonn o chorobie mamy

Lindsey Vonn podzieliła się za pomocą mediów społecznościowych doświadczeniami związanymi z chorobą swojej mamy. Kobieta cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Lindsey wykorzystała światowy dzień tej choroby, aby uświadomić swoim fanom, jak wielkiej ilości poświęceń wymaga opiekowanie się chorą osobą. Zaznacza także jak wspaniałym człowiekiem jest jej mama i ile dobrego przekazała jej w ciągu całego życia.

- Minął rok odkąd u mojej Mamy zdiagnozowano ALS. Od czasu udaru mózgu podczas porodu moja mama była obrazem siły, a dokładniej odporności. Są dobre dni i są złe dni, ale każdy dzień, który mamy z nią jest wspaniałym dniem. Moja rodzina zjednoczyła się, aby jej pomóc, co było świadectwem tego jaką jest osobą i matką. Wszyscy radziliśmy sobie z tym na swój sposób i głównie zachowywaliśmy to dla siebie. Ale w typowej formie moja mama chce pokazać swoją walkę, aby pomóc innym. Zrobię co w mojej mocy, aby uhonorować ją i podnieść świadomość dla ALS - napisała Amerykanka na swoim Instagramie.

Źródła: sport.orf.at / blick.ch / sciaremag.it / FIS

 

(Piotr Wojtaszczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%