Alpejski PŚ w Soldeu. Odermatt potwierdził supremację w Super-G. Wyraźny triumf w finałach

12:17, 16.03.2023 Tomasz Lutek Aktualizacja: 12:17, 16.03.2023

Bez większych niespodzianek obyły się supergigantowe zawody mężczyzn rozgrywane w ramach finałów alpejskiego Pucharu Świata w Soldeu. Triumfował Marco Odermatt, który zdobył także małą Kryształową Kulę w tej specjalności. Drugie miejsce zajął Marco Schwarz, a podium uzupełnił Aleksander Aamodt Kilde.

screen - eurosport

W andorskiej miejscowości Soldeu odbywają się finały Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. W czwartek panowie rywalizowali w ostatnim supergigancie sezonu 2022/2023. Już wcześniej małą Kryształową Kulę w tej specjalności zapewnił sobie Marco Odermatt.

Jako pierwszy na trade ruszył Raphael Hasser. Austriak popełnił jednak bardzo poważany błąd na wjeździe w techniczną część trasy. Mocno spóźnił linię i stało się jasne, że tym razem nie odegra on znaczącej roli w zawodach. Dość szybko jego rezultat poprawili kolejni zawodnicy.

Mistrz znów z triumfem

Wśród nich zdecydowanie najlepszym przejazdem popisał się Marco Odermatt. Szwajcar potwierdził tym samym swoją supergigantową dominację w obecnym sezonie. Drugie miejsce zajął Marco Schwarz. Austriak do zwycięzcy stracił 0,29 sek. Wynik ten może jednak uznać za sukces. Dotychczas Schwarz znany był jedynie z dobrych występów w konkurencjach technicznych. W ostatnim czasie znacznie poprawił umiejętności supergigantowe i zjazdowe, co zaowocowało miejscem na podium. Trzeci w czwartek był Aleksander Aamodt Kilde. Norweg nie popełnił większych błędów na trasie, jednak mocno przytrzymywał skręty. Ostatecznie z Odermattem przegrał 0,71 sek. Czwartą pozycję wywalczył Ryan Cochran-Siegle, piątą Jeffrey Read, a szóstą Andreas Sander.

Finały alpejskiego Pucharu Świata w Soldeu potrwają do niedzieli. Na piątek zaplanowany jest team event. W sobotę panowie zmierzą się w gigancie, a panie w slalomie, a w niedzielę sytuacja się odwróci.