Alpejski PŚ w Soldeu. Historyczny sukces Odermatta. Nikt wcześniej tego nie dokonał. Nokaut

Screen: Eurosport

Nie ma wątpliwości, kto był najlepszym gigancistą mijającego sezonu. Marco Odermatt wygrał ostatni start i to z ogromną przewagą ponad dwóch sekund nad Henrikiem Kristoffersenem. Szwajcar dzięki zwycięstwu zdobył ponad 2000 punktów w klasyfikacji generalnej PŚ.

Screen: Eurosport

Marco Odermatt małą Kryształową Kulę za slalom gigant miał już w kieszeni przed rozpoczęciem ostatnich zmagań. Nie oznacza to jednak, że nie przystępował do rywalizacji bez wyjątkowej presji. Wiadomo było bowiem, że Szwajcar ma szansę pobić rekord w liczbie punktów zdobytych do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w jednym sezonie. Rewelacyjny 25-latek dokonał tego w imponującym stylu.

Odermatt pobił historyczny rekord. Największy “gigant” sezonu

Prowadzenie objął już po pierwszym przejeździe. I to z ogromną przewagą. Drugi Alexis Pinturault tracił do niego aż 1,09 s. To spowodowało, że Odermatt mógł z ogromnym komfortem przystępować do drugiej przejazdu, który rządził się swoimi prawami. Zmieniająca się auta powodowała, że najlepsi na półmetku mieli sporo kłopotów. W trudniejszych warunkach świetnie poradził sobie Henrik Kristoffersen. Norweg był ósmy po pierwszej rundzie, ale świetny atak w finale pozwolił mu przesunąć się na drugie miejsce. Zresztą, identycznie uplasował się w końcowej klasyfikacji sezonu w tej konkurencji.

Jeszcze lepszym atakiem popisał się Marco Schwarz, który zajmował po pierwszym przejeździe 11. lokatę, ale awansował na najniższy stopień podium. Na nic jednak starania o atencję obu zawodników z czołowej trójki. Na górze stanął Marco Odermatt, który właściwie bez większego trudu dojechał do mety, powiększając jeszcze przewagę nad rywalami. Szwajcarski alpejczyk pokonał drugiego Kristoffersena o dwie sekundy i jedenaście setnych. Absolutny król tego sezonu ma na swoim koncie już 2042 punkty, więc pobił rekord Hermanna Maiera, który w 2000 roku zdobył dokładnie 2000 “oczek”.

Pełne wyniki

Klasyfikacja giganta 2022/2023

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj