Alpejski PŚ w Semmering. Faworytki nie zawiodły, Shiffrin najlepsza, krótka przygoda Maryny

14:02, 27.12.2022 Jarosław Gracka Aktualizacja: 14:21, 27.12.2022

W rozgrywanych zamiast odwołanego gigantu w Sölden zawodach w Semmering najlepsza okazała się Amerykanka Mikaela Shiffrin. Drugie miejsce zajęła Słowaczka Petra Vlhova, trzecie miejsce zajęła liderka klasyfikacji gigantowej Marta Bassino z Włoch. Maryna Gąsienica-Daniel tym razem wypadła w pierwszym przejeździe.

screen: Eurosport

Solidna zaliczka Mikaeli

Shiffrin zapewniła sobie zwycięstwo przede wszystkim świetnym pierwszym przejazdem. Czas 1:05.49 dał jej solidną przewagę nad Vlhovą (+0,72 sek.). Trzecie miejsce zajęła w nim Francuzka Tessa Worley (+0,73 sek.), liderka klasyfikacji giganta Bassino była czwarta (+0,87 sek.). Kolejne miejca zajęły Szwedka Sara Hector (+0,96 sek.), Włoszka Federica Brignone (+0,98 sek.) i Szwajcarka Lara Gut-Behrami z dokładnie sekundą straty. W "10" zmieściły się też Norweżka Ranghild Mowinckel (+1,02 sek.), jej rodaczka Mina Fuerst Holtmann (+1,05 sek.) i Francuzka Coralie Frasse Sombet (+1,24 sek.). Nie udały się starty Polkom. Maryna Gąsienica-Daniel nie ukończyła pierwszego przejazdu, a wracająca po chorobie Magdalena Łuczak nie odegrała w nim ważniejszej roli.

Niewielkie ruchy w "10"

W drugim przejeździe z wyżej wymienionej "10" zawiodła totalnie Holtmann, która spadła aż na 26. miejsce (największy spadek dnia). Nie utrzymała się w niej też Frasse Sombet, która spadła na miejsce 11. Do "10" awansowała za to Amerykanka Paula Moltzan (z 13. pozycji awansowała na 10.), która na mecie straciła do zwyciężczyni 1,81 sek. Największy awans dnia (z 16. na dziewiąte miejsce) zanotowała wracająca do czołówki Alice Robinson z Nowej Zelandii (+1,73 sek. straty na mecie). Pierwsza ósemka pierwszego rozstrzygnęła zawody międzdy sobą.

Walka o zwycięstwo

Bardzo dobry przejazd zanotowała Ranghild Mowinckel. Nie dała jej rady Gut-Behrami, za to wyprzedziła ją Brignone. Piąta po pierwszym przejeździe Hector spadła za to za całą trójkę. Ostatecznie Brignone miała do Shiffrin 1,25 sek. straty. Mowinckel - 1,38 sek., Gut-Behrami - 1,43 sek., zaś Hector - 1,52 sek. Kolejne trzy zawodniczki najlepiej wypadły w drugim przejeździe. Niesamowicie pojechała Bassino, niewiele gorzej Worley. Niewiele, ale wystarczająco do zamienienia się miejscami. Bassino straciła do zwyciężczyni 0,31 sek., Worley - 0,48 sek. Pogodziła je Vlhova, która wykręciła najlepszy czas drugiego przejazdu i poważnie zagroziła Shiffrin. Mikaela miała jednak dużą przewagę. Mimo piątego wyniku drugiego przejazdu (przegrała go też z Alice Robinson) w ostatecznym rozrachunku wygrała z czasem 2:07.18. Dało jej to 0,13 sek. przewagi nad Vlhovą.

W klasyfikacji gigantowej Bassino utrzymała prowadzenie. Ma 240 punktów, druga Vlhova - 190, trzecie miejsce zajmują ex aequo Hector i Gut-Behrami - 172 pkt. Za nimi jest dzisiejsza zwyciężczyni z dorobkiem 160 pkt. Maryna Gąsienica-Daniel spadła na 20. pozycję.