Alpejski PŚ w Lake Louise: Pierwszy zjazd mężczyzn w sezonie (lista startowa)

fot. Kevin Pedraja / CC BY

fot. Kevin Pedraja / CC BY

W sobotnie kanadyjskie południe (dla Europy wieczór) w kanadyjskim Lake Louise odbędą się pierwsze w tym sezonie na półkuli północnej zawody narciarstwa alpejskiego w zjeździe, rozgrywane w ramach Pucharu Świata mężczyzn. Alpejczycy mają już za sobą dwa oficjalne treningi, które miały pomóc im zaprzyjaźnić się z trasą. Czas testów jednak już się skończył i nadszedł czas walki o pucharowe punkty.

Poprzednie zawody w zjeździe pod egidą FIS odbyły się w sierpniu w chilijskim ośrodku narciarskim La Parva, w ramach Pucharu Ameryki Południowej. Później alpejczycy nie mieli żadnych dostępnych zawodów w tej konkurencji i  skupiali się jedynie na dobrym przygotowaniu do europejskiej zimy i występu w Lake Louise, gdzie dziś będą mogli sprawdzić się na tle wszystkich najważniejszych (rywali, z którymi będą walczyć na przestrzeni całego sezonu. Niestety w ostatnim okresie grono zjazdowców zostało nieco przetrzebione przez kontuzje. Spore straty poniosła kadra kanadyjska, która straciła na cały sezon najpierw Brodericka Thompsona, nastepnie Manuela Osbrone-Paradis, który złamał nogę już na oficjalnym treningu w Lake Louise, a na koniec Erika Guay, który po wypadku swojego kolegi z kadry stwierdził, że nie chce już podejmować ryzyka i kończy karierę, choć wcześniej zamierzał odłożyć narty na bok dopiero po zakończeniu sezonu. Duży smutek pojawił się – nie tylko w szwajcarskiej kadrze – po śmierci Gian Luki Baranduna – który zmarł w wyniku obrażeń poniesionych w wypadku na paralotni. Z kolei Francuzi będą w najbliższym czasie musieli radzić sobie bez Brice Rogera, który jednak powinien wrócić do startów pod koniec tego roku  lub na początku przyszłego. Niewiele brakowało, abyśmy nie zobaczyli w Lake Louise mistrza olimpijskiego, Aksela Lunda Svindala, który tydzień temu uszkodził kciuk na treningu. Na szczęście Norweg ze specjalną szyną i zmodyfikowaną rękawicą brał udział w treningach i pojawi się też na starcie dzisiejszych zawodów. Do Pucharu Świata po przerwie trwającej ponad rok wraca Valentin Giraud Moine, który w 2017 roku w Garmish-Partenkirchen doznał poważnej kontuzji, po której długo dochodził do zdrowia.

W poprzednim sezonie najlepszym zjazdowcem w Pucharze Świata był Szwajcar Beat Feuz, który zdobył swoją pierwszą w karierze małą kryształową kulę. Siedmiokrotnie stał na podium, w tym trzy razy na jego najwyższym stopniu. O jedno zjazdowe podium mniej i o jedno zwycięstwo mniej za sezon 2017/2018 ma w swoim sportowym dorobku Aksel Lund Svindal, który wprawdzie przegrał walkę o małą kryształową kulę (a takie trofeum zdobył już w swojej karierze dwa razy), ale zdobył za to złoty medal olimpijski za zjazd. Poza Feuzem i Svindalem jeszcze tylko Niemiec Thomas Dressen zwyciężył więcej niż jeden raz w zjeździe w poprzedniej edycji Pucharu Świata. Dressen odniósł dwa zwycięstwa, najgłośniejsze w prestiżowym wyścigu na Streifie w Kitzbühel. Kto będzie pierwszym zwycięzcą zjazdu w tym sezonie? Pierwszy trening w Lake Louise z najlepszym czasem zakończył Włoch Christof Innerhofer, natomiast drugi Beat Feuz. Wyniki obu treningów były bardzo różne i niewielu zawodników, którzy byli w czołówce pierwszego treningu znalazło się w czołówce drugiego. Trzeciego treningu nie udało się przeprowadzić z powodu niekorzystnej pogody.

W zawodach w Lake Louise wystartuje 69 zawodników. Jako pierwszy pojedzie Austriak Max Franz, a rywalizację zamknie Słowak Martin Bendik. Główni pretendent do zwycięstwa, Beat Feuz, pojedzie z numerem 15. Wcześniej zaprezentują się m.in. Aksel Lund Svindal (numer 7) i Thomas Dressen (numer 9). W Lake Louise nie wystąpi żaden Polak. Początek zawodów zaplanowany jest na godzinę 20:15 polskiego czasu.

Pełna lista startowa

Źródło: własne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.