Alpejski PŚ w Kranskiej Gorze. Kristoffersen ponownie zwycięski. Odermatt coraz bliżej Kryształowej Kuli

13:40, 12.03.2022 Tomasz Lutek Aktualizacja: 14:18, 12.03.2022

Henrik Kristoffersen wygrał pierwsze zawody slalomu giganta rozgrywane w ramach alpejskiego Pucharu Świata w Kranskiej Gorze. Drugie miejsce ex aequo zajęli Lucas Braathen i Marco Odermatt. Szwajcar na wyciągnięcie ręki ma już triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Weekend w Kranskiej Gorze stoi pod znakiem slalomu giganta. To w tej konkurencji dwukrotnie rywalizować będą najlepsi alpejczycy świata. Przed szansą na zapewnienie sobie małej Kryształowej Kuli, jaki tej dużej za triumf w klasyfikacji generalnej stanie Marco Odermatt. Do pierwszych, sobotnich zmagań przystąpiło 64 zawodników z 21 krajów.

Fenomenalny Kristoffersen

Zwycięsko z rywalizacji wyszedł Henrik Kristoffersen. Norweg na półmetku zajmował piątą lokatę, ale uniknął poważniejszych błędów w 2. przejeździe i z czasem 2:18:28 mógł cieszyć się z kolejnego triumfu w ostatnim czasie. Przed dwoma tygodniami nie miał sobie równych podczas slalomów rozgrywanych w Garmisch-Partenkirchen. Dla 27-latka koniec sezonu jest zatem niezwykle udany, a przecież jeszcze w ubiegłym miesiącu mógł mówić o dużym rozczarowaniu, ponieważ z igrzysk olimpijskich w Pekinie wrócił bez medalu.

Odermatt królem giganta

Drugie miejsce w sobotnich zmaganiach zajęli ex-aequo Marco Odermatt i Lucas Braathen, którzy do triumfatora stracili 0,33 sek. Szwajcar zaliczył awans o 5 pozycji względem 1. przejazdu i na dwa giganty przed końcem sezonu 2021/22 może być pewny zdobycia małej Kryształowej Kuli w tej konkurencji. Znacząco zbliżył się też do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej cyklu Pucharu Świata.

Szarża Meillarda i porażka Pinturault

Na czwartej lokacie uplasował się Loic Meillard. 25-latek uzyskał najlepszy czas 2. przejazdu co pozwoliło mu przesunąć się z 18. pozycji zajmowanej na półmetku rywalizacji. W czołówce byli także: Stefan Brennsteiner, Luca De Aliprandini, Atle Lie Mcgrath, Gino Caviezel i Manuel Feller. Dziesiątkę zamknął srebrny medalista w slalomie gigancie z igrzysk olimpijskich w Pekinie, Zan Kranjec.

Dopiero 11. zawody ukończył prowadzący po 1.przejeździe Alexis Pinturault. Dla Francuza sezon 2021/22 jest dość nieudany. Tylko trzykrotnie stał na podium i ani razu na jego najwyższym stopniu. W sobotę również nie udało mu się wybrnąć z niemocy i jego udziałem stał się największy spadek względem lokaty zajmowanej w połowie zawodów.