Alpejski PŚ w Kitzbühel: Zjazd dla odważnych (lista startowa)

fot. ZAMG / CC BY NC

fot. ZAMG / CC BY NC
fot. ZAMG / CC BY NC

Streif to trasa, która budzi respekt nawet wśród największych asów narciarstwa zjazdowego: trudna, wymagająca i bardzo szybka. Jednak zawodnicy, którzy marzą o wygranej w Hahnenkammrennen muszą dać z siebie wszystko i podjąć ryzyko. Zawody alpejskiego PŚ w zjeździe w Kitzbühel już dziś o 11:30.

Zjazd w Kitzbühel to jeden z najsłynniejszych wyścigów w narciarstwie alpejskim i wiąże się z dużym prestiżem. Hahnenkammrennen ma niemal tak długą historię jak Lauberhornrennen w Wengen. Pierwsze zawody miały tu miejsce w 1931 roku. Kitz było oczywiście jednym z gospodarzy PŚ w jego inauguracyjnym sezonie. Maksymalne prędkości osiągane na Streifie są zazwyczaj nieco niższe niż na Lauberhorn, ale przy odpowiednich warunkach na trasie mogą wynieść ponad 140 km/h, natomiast średnia prędkość na całej długości trasy to nierzadko ponad 100 km/h.

Największą liczbę zwycięstw w zjeździe na Streifie ma niejeżdżący już w Pucharze Świata Szwajcar Didier Cuche. Wygrywał on w Kitzbühel aż 5 razy. O jeden triumf mniej ma na koncie Austriak Franz Klammer startujący w latach siedemdziesiątych. Jeśli chodzi o zawodników, którzy dziś wezmą udział w zawodach, to smak zwycięstwa w zjeździe poznało czterech z nich. Są to Peter Fill, który wygrał przed rokiem, Kjetil Jansrud, Hannes Reichelt i Dominik Paris. Rok temu na podium obok Filla stali Beat Feuz i Carlo Janka.

W pierwszym treningu przed zjazdem najlepiej pojechał Steven Nyman, a w drugim Aleksander Aamodt Kilde. Do głównych faworytów należy jak zawsze Kjetil Janrud, Włosi Paris i Fill, Austriacy Reichelt i Max Franz, Francuz Adrien Theaux i Kanadyjczyk Erik Guay. Na Streifie nie ma raczej przypadkowych zwycięzców, ale nie wyklucza to wygranej zawodników nieco mniej faworyzowanych, gdyż wczoraj w super-G zwyciężyli alpejczycy, którzy nie byliby raczej wymienieni w pierwszej kolejności jako pretendenci, ale w drugiej.

Lista startowa

Na liście startowej jest 63 zawodników. Jako pierwszy pojedzie Steven Nyman, a jako ostatni Andreas Zampa. Nie wystąpi w zawodach lider klasyfikacji zjazdu – Aksel Lund Svindal i nie będzie go już do końca sezonu. Najlepsza trójka klasyfikacji (wyłączając Svindala), pojedzie z numerami 3. (Theaux), 7. (Jansrud) i 12. (Franz). Początek zawodów, tak jak wspomniano na początku, został zaplanowany na 11:30.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.