Alpejski PŚ w Kitzbühel. Brytyjczyk z pierwszym zwycięstwem w karierze. Jasiczek nie ukończył

14:53, 22.01.2022 Tomasz Lutek Aktualizacja: 19:59, 22.01.2022

Dave Ryding wygrał slalom rozgrywany w ramach alpejskiego Pucharu Świata w Kitzbühel. To jego pierwsze zwycięstwo w cyklu. Drugie miejsce zajął Lucas Braathen, który objął jednocześnie prowadzenie w klasyfikacji slalomowej. Podium uzupełnił jego rodak Henrik Kristoffersen. Michał Jasiczek nie ukończył pierwszego przejazdu.

Rolandhino1, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Po emocjach związanych ze ściganiem na długich nartach, do boju ruszyli slalomiści. Początkowo ich start był zaplanowany na niedzielę, ale niesprzyjające warunki atmosferyczne zmusiły organizatorów do zamienienia slalomu ze zjazdem. Na liście startowej było aż 68 zawodników, w tym jeden Polak, Michał Jasiczek. Zabrakło natomiast Manuela Fellera. Austriak otrzymał pozytywny wynik na obecność koronawirusa.

Trzech faworytów na półmetku

Po 1. przejeździe na czele był Alex Vinatzer. Włoch o 0,08 sek. wyprzedzał Clementa Noela i o 0,09 sek. Sebastiana Foss-Solevaaga. Czwarty Giuliano Razzoli tracił do prowadzącego już 0,72 sek. Dość niespodziewanie za nim plasował się Marc Richard. Czołowe czasy uzyskali również: Dave Ryding, Alexis Pinturault, Tommaso Sala, Lucas Braathen i Stefano Gross. Do mety podobnie jak w Wengen nie dojechał nasz reprezentant, Michał Jasiczek.

Festiwal błędów

Gęsto padający śnieg znacznie utrudniał zadanie startującym zawodnikom. Drugiego przejazdu nie ukończyło aż 11 alpejczyków. W tym zajmujący czołowe lokaty Sebastian Foss-Solevaag, Giuliano Razzoli czy Alexis Pinturault. Ledwo od wypadnięcia z trasy uchronili się najlepsi na półmetku, Alex Vinatzer i Clement Noel. Popełnione błędy okazały się jednak zbyt duże, aby mogli wmieszać się w walkę o podium.

Brytyjska sensacja

Jedynym zawodnikiem, który wykonał 2 równie dobre przejazdy był Brytyjczyk Dave Ryding. Świetna dyspozycja i problemy wyżej notowanych rywali złożyły się na to, że mógł po raz pierwszy w karierze cieszyć się z pucharowego triumfu. Ponadto nie dokonał tego wcześniej żaden reprezentant Wielkiej Brytanii. Drugie miejsce zajął Lucas Braathen ze stratą 0,38 sek. Dzięki temu objął prowadzenie w klasyfikacji slalomowej. Trzeci był Henrik Kristoffersen, który ze zwycięzcą przegrał o 0,65 sek. Norweg zanotował również największy awans w całej stawce, bowiem 1. przejazd ukończył na 24. lokacie. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Michael Matt, Johannes Strolz i Tommaso Sala, Loic Meillard, Marc Rochat, Simon Maurberger i Filip Zubcic.

Przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie slalomiści wystartują jeszcze w Schladming. Start we wtorek o godz. 17:45.