Alpejski PŚ w Jasnej. Shiffrin najlepsza w slalomie, tuż za nią Vlhova

Mikaela Shiffrin zepsuła zabawę Słowakom w pozbawiając Petrę Vlhovą zwycięstwa w slalomie. Amerykanka zwyciężyła dziś w alpejskim Pucharze Świata w Jasnej przed Vlhovą i Wendy Holdener. Nie startowała żadna reprezentantka Polski. 

fot. Andrea Miola ©

Choć ostatnio Petra Vlhova nie miała najlepszej passy, a z Mistrzostw Świata w Cortinie d’Ampezzo wróciła bez złotego medalu, to któż jeśli nie ona miałby być faworytem dzisiejszego slalomu w Jasnej. Wprawdzie Słowaczka nie wygrała żadnych zawodów od 3 stycznia, kiedy triumfowała w Zagrzebiu, jednak w zawodach, które odbywały się w jej ojczyźnie nieopodal rodzinnego domu, to ona miała być główną pretendentką do zwycięstwa. W pierwszym przejeździe Słowaczce udało się wykonać plan i uzyskać najlepszy czas. Vlhova jechała jako pierwsza i prowadzenia, które objęła po dotarciu do mety już nie oddała. Na drugim miejscu plasowała się Mikaela Shiffrin ze stratą 0,27 sek., a na trzecim Wendy Holdener, która była gorsza od Vlhovej o 0,40 sek. Na pozycji czwartej klasyfikowana była aktualna mistrzyni świata Katharina Liensberger (+0,91 sek.), a na piątym Michelle Gisin (+1,29 sek.). W czołowej dziesiątce znajdowała się jeszcze jedna zawodniczka mieszkająca w położonym blisko Jasnej Liptowskim Mikulaszu (reprezentująca jednak Republikę Czeską), Martina Dubovska, która była dziewiąta (+1,98 sek.).

Wyniki po 1. przejeździe

W drugim przejeździe Petra Vlhova nie była już tak skuteczna jak w pierwszym. Jej czas netto był gorszy nie tylko od Mikaeli Shiffrin, ale także od Wendy Holdener, która już od ponad trzech lat czeka na swoje czwarte zwycięstwo indywidualne w Pucharze Świata. Ostatecznie na pierwszym miejscu zawody zakończyłą Shiffrin z najlepszym czasem drugiego przejazdu, natomiast Vlhova dzięki wystarczającej przewadze z pierwszego przejazdu, zdołała uplasować się na drugim miejscu, nie dając Holdener wejść na drugi stopień podium. Słowaczka straciła w sumie 0,34 sek. do Shiffrin, natomiast Holdener była gorsza o 0,52 sek. Nie zmieniło się wiele na miejscach czwartym i piątym, gdyż te lokaty zachowały odpowiednio Katharina Liensberger (+1,42 sek.) i Michelle Gisin (+2,24 sek.).  Szóste miejsce zajęła Słowenka Ana Bucik, a siódme Włoszka Martina Petterlini, która była autorką największego awansu względem miejsc z pierwszego przejazdu. Petterlini zajmowała bowiem 22. miejsce po pierwszej części zawodów. W drugiej miała ona piąty czas, co pozwoliło jej na przesunięcie się aż o 15 miejsc w górę i uzyskanie najlepszego wyniku w karierze. Na miejscu ósmym sklasyfikowano Martinę Dubovską, na dziewiątym Andreję Slokar, a na dziesiątym Laurence St-Germain.

Wyniki po 2. przejeździe

Jutro w Jasnej odbędą się kolejne zawody Pucharu Świata kobiet, tym razem w slalomie gigancie, w którym wystartuje także Maryna Gąsienica-Daniel. Początek pierwszego przejazdu zaplanowano na godzinę 9:30.

Źródło: własne