Alpejski PŚ w Bormio. Kriechmayr pogromcą Stelvio. Kilde przed Odermattem

13:41, 28.12.2022 Mateusz Król Aktualizacja: 13:49, 28.12.2022

Vincent Kriechmayr upodobał sobie włoskie stoki w tym sezonie. Najpierw Alta Badia, a teraz Bormio. To miejsca, w którym triumfował Austriak. W środę mistrz świata pokonał na Stelvio Jamesa Crawforda i Aleksandra Kildego.

screen - Eurosport

Po drugim treningu zjazdu przed poświątecznym zjazdem w Bormio wydawało się, że trudno będzie pokonać Aleksandra Kildego. Norweg uzyskał w swojej próbie zdecydowanie najlepszy czas. W samych zawodach nie poszło mu jednak tak dobrze, bo musiał zadowolić się trzecim miejsce. Lider klasyfikacji zjazdu stracił do triumfatora 0,68 s.

Kilde przed Odermattem. Norweg odrobił jednak niewiele

Zwycięzcą okazał się Vincent Kriechmayr, dla którego to druga wygra w tym sezonie czternasta w całej karierze Pucharu Świata. Austriak pokonał niezwykle wymagającą trasę w czasie 1:54,68. Najbliższej jego wyniku był James Crawford. Kanadyjczyk w trzecim i szóstym sektorze osiągał nawet lepsze czasy od Kriechmayra, ale ostatecznie stracił do niego 0,40 s. Dla Crawforda to i tak spory sukcesy, bo wyrównał tym samym swój życiowy wynik w PŚ i zanotował drugie podium tej zimy.

W kontekście walki o dużą Kryształową Kulę, kluczowe było miejsce Marco Odermatta. Rewelacyjny Szwajcar tym razem nie stanął na podium, ale został sklasyfikowany tuż za nim. W efekcie Kilde odrobił do niego jedynie 10 punktów. Zważywszy na to, że norweski alpejczyk nie radzi sobie znakomicie w konkurencjach technicznych, to jego sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza. Odermattowi do zwycięstwa zabrakło w środę 1,46 s.

W czołowej szóstce zawodów znaleźli się jeszcze kolejno Ryan Cochran-Siegle ze Stanów Zjednoczonych (+1,87 s) oraz Urs Kryebuehl (+1,88 s). I to była ostatnia dwójka alpejczyków, którzy zmieścili się dwóch sekundach straty do Kriechmayra.