Alpejski PŚ w Åre. Shiffrin walczy o rekord i kulę za gigant, Gąsienica-Daniel o dziesiątkę (lista startowa)

W szwedzkim Åre, które przed czterema laty było gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim, odbędą się przedostatnie w tym sezonie zawody kobiet w Pucharze Świata w slalomie gigancie. Szansę na zdobycie małej Kryształowej Kuli jeszcze przed finałami będzie mieć Mikaela Shiffrin. Z kolei inne, mniejsze cele ma przed sobą Maryna Gąsienica-Daniel. 

Image by Rolandhino1 is licensed under CC BY-SA 4.0

Shiffrin ściga kolejne rekordy

Mikaela Shiffrin, choć w swojej karierze aż 19 razy zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata w gigancie, to tylko jeden raz udało jej się zabrać do domu małą Kryształową Kulę za tę konkurencję. Stało się tak w 2019 roku, w rekordowym dla Mikaeli sezonie, w którym zdobyła ponad 2200 punktów. Również w trwającym obecnie sezonie Shiffrin ma spore szanse, aby zbliżyć się do swojego rekordu punktowego, gdyż brakuje jej do tego wyniku około 400 punktów. Podobnie jak przed czterema laty, stanie ona także przed szansą wywalczenia małej Kryształowej Kuli za slalom gigant. Reprezentantka USA przewodzi obecnie w klasyfikacji gigantowej z przewagą 118 punktów nad Larą Gut-Behrami, więc jeśli w najbliższych zawodach wszystko pójdzie po myśli Mikaeli, to będzie mogła już cieszyć się z kolejnego trofeum. Ponadto Amerykanka wciąż ściga rekord Ingemara Stenmarka i stanie przed kolejną szansą, aby wyrównać wyczyn Szweda, czyli osiągnąć 86 zwycięstw w Pucharze Świata. 

Polka walczy o dziesiątkę

Najbliższe zmagania odbędą się w Åre już w piątek, a pojawi się w nich także Maryna Gąsienica-Daniel. Polka mimo uplasowania się kilka razy w czołowej dziesiątce w gigancie, w klasyfikacji tej konkurencji zajmuje miejsce 11. Wciąż ma jednak szanse aby awansować, choć do tego przydałby jej się spory zastrzyk punktów. Do sklasyfikowanej na 10. miejscu Pauli Moltzan nasza reprezentantka traci 39 punktów. Moltzan pomimo doznania złamania ręki podczas mistrzostw świata w Courchevel, również pojawi się w Åre, aby walczyć o jak najlepszy wynik. 

Pierwszy przejazd slalomu giganta rozpocznie się o godzinie 10:00, a drugi o 13:00. Z numerem 1 pojedzie Słowaczka Petra Vlhova. Maryna Gąsienica-Daniel w losowaniu nie trafiła najlepiej, bowiem przyznano jej numer 14. 

Lista startowa

Źródło: własne