Alpejski PŚ w Adelboden. Odermatt niedościgniony na własnej ziemii. Fatalny upadek Muffat-Jeandet

14:48, 07.01.2023 Tomasz Lutek Aktualizacja: 15:24, 07.01.2023

Marco Odermatt wygrał slalom gigant rozgrywany w ramach alpejskiego Pucharu Świata w Adelboden. Szwajcar odniósł czwarte zwycięstwo w tej specjalności w tym sezonie. Drugie miejsce zajął Henrik Kristoffersen, a trzecie kolejny reprezentant gospodarzy Loic Meillard. Pechowy upadek zaliczy Victor Muffat-Jeandet. Francuz został przetransportowany do szpitala.

screen - eurosport

Po wieczornym slalomie w Garmisch-Partenkirchen alpejski Puchar Świata mężczyzn przeniósł się do Adelboden. W sobotę odbył się gigant. Do rywalizacji po świątecznej przerwie powrócił zatem Marco Odermatt. Oprócz faworyta miejscowej publiczności na starcie sobotnich zawodów pojawiło się 67 narciarzy.

Mistrz liderem na półmetku

Po pierwszym przejeździe stało się jasne, że próżno będzie szukać niespodzianki. Prowadził Odermatt, który o 0,32 sek. wyprzedzał Henrika Kristoffersena. Obaj bardzo pewnie poradzili sobie na trasie, a jedyne błędy popełnili na przełamaniu terenu. Trzeci czas uzyskał kolejny z reprezentantów gospodarzy Loic Meillard ze stratą 0,49 sek. do kolegi z kadry. Kolejne miejsca zajmowali Alexis Pinturault, Manuel Feller i Gino Caviezel. Ich czasy były już jednak gorsze o ponad sekundę od najlepszych. Do mety znów nie zdołał dojechać Lucas Braathen. Podobny los spotkał go podczas slalomu w Garmisch-Partenkirchen.

Wielka feta w Szwajcarii

Drugi przejazd nie przyniósł wielu istotnych zmian w czołówce. Ostatecznie w zawodach triumfował niezawodny Marco Odermatt. Tym samym odniósł czwarte zwycięstwo gigantowe w obecnym sezonie. Szwajcar znów uzyskał najlepszy czas i o 0,73 sek. Wyprzedził Henrika Kristoffersena. Norweg może być jednak zadowolony ze swojej noworocznej formy. Kilka dni temu nie miał sobie równych w slalomie w Garmisch-Partenkirchen. Trzecie miejsce w sobotnich zmaganiach zajął Loic Meillard. Do swojego kolegi z kadry stracił jednak aż 1,66 sek.

Na dalszych miejscach również nie doszło do wielu przetasowań. Czwarty był Manuel Feller, piąty Zan Kranjec, szósty Alexis Pinturault, siódmy Marco Schwarz, ósmy Gino Caviezel, a dziewiąty Aleksander Aamodt Kilde. Czołową dziesiątkę zamknął Filip Zubcic. Na uwagę zasługują także występy Trevora Philp i Leo Anguenot. Kanadyjczyk zaliczył wyraźny awans i z 29. pozycji zajmowanej na półmetku przesunął się na 17. Francuz z kolei do finałowej serii dostał się z wysokim 61. numerem. Ostatecznie uplasował się na 16. pozycji.

Rozbita głowa Muffat Jeandet

Nieszczęśliwie sobotnie zmagania zakończył Victor Muffat-Jeandet. Francuz zajmował siódme miejsce po pierwszym przejeździe i mógł marzyć o podium. Niestety w swojej drugiej próbie zahaczył o jedną z bramek i z impetem runął na stok. Długo nie podnosił się z ziemii. Ostatecznie został przewieziony do szpitala z silnie krwawiącą głową i nosem. Na razie nie wiadomo na ile poważny jest uraz Muffat-Jeandet.

W niedzielę panowie powrócą na stok w Adelboden by rywalizować w slalomie. Start pierwszego przejazdu o godzinie 10:30.