A jednak! Polacy przetestują olimpijską arenę w Pekinie

fot. International Bobsleigh & Skeleton Federation

W dniach od 4 do 18 listopada w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL) przewidziany jest Międzynarodowy Tydzień Treningowy na olimpijskim torze Yanquing National Sliding Centre. Tuż po treningach na tym samym obiekcie zainaugurowany zostanie sezon Pucharu Świata.

fot. International Bobsleigh & Skeleton Federation

Podczas treningów i Pucharu Świata w Chinach nie mogło zabraknąć reprezentacji naszego kraju. W treningach udział biorą: Klaudia Domaradzka, Natalia Jamróz, Mateusz Sochowicz, Kacper Tarnawski, Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski, trener Marek Skowroński i fizjoterapeuta Patryk Przerywacz. Polscy saneczkarze 3 listopada (środa) czarterowym lotem z Frankfurtu z dwugodzinnym opóźnieniem udali się do Pekinu. Podróż ta była przeznaczona dla wszystkich europejskich federacji. W sprawie treningów FIL współpracuje z Komitetem Organizacyjnym Pucharu Świata i  BOCOG – Komitetem Organizacyjnym Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Taki wyjazd w czasie pandemii wiąże się z dodatkowymi procedurami. Polacy wcześniej musieli wysłać skany paszportów covidowych. Na bieżąco wszyscy są testowani. Nasz zespół musiał także zakupić nowe krótkofalówki z odpowiednią częstotliwością.

Tu powalczą o medale

Jak podaje Polski Związek Sportów Saneczkowych, dzisiaj (piątek, 5 listopada) rano saneczkarze wylądowali w Pekinie i pojechali do hotelu. W Chinach wszystkie osoby z obsługi ubrane są w specjalne covidowe kombinezony. Sprzęt jest odkażany, a sportowcy mają dzisiaj ograniczoną możliwość poruszania się po hotelu i będą także testowani. Po aklimatyzacji z nową strefą czasową, jutro udadzą się na tor olimpijski.

Yanqing National Sliding Centre znajdujący się na północ od Pekinu został zbudowany specjalnie na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie. Sportowcy będą rywalizować na nim o medale w saneczkarstwie, bobslejach i skeletonie. Obiekt ma prawie 2000 metrów, więc jest najdłuższy na świecie. Saneczkarze będą mieli przed Pucharem Świata dwa tygodnie na zapoznanie się z torem. Pierwsze efekty poznamy podczas inauguracji Pucharu Świata, a decydujące na koniec sezonu podczas igrzysk olimpijskich.

źródło: Polski Związek Sportów Saneczkowych