Zmiany w kalendarzach FIS, zmagania duetów również zimą

fot. Tomasz Markowski

Jak donosi portal skijumping.pl, czwartkowe posiedzenie komisji skoków narciarskich FIS, przyniosło kolejne zmiany w kalendarzach międzynarodowych imprez w skokach narciarskich na sezon 2022/23. Przetestowany w Rasnovie format duetów zadebiutuje również zimą. Ponadto, poznaliśmy dokładną datę rozegrania historycznego konkursu lotów narciarskich kobiet.

fot. Tomasz Markowski

Zmiany objęły zarówno imprezy rangi Pucharu Świata, jak i Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cup.

Puchar Świata mężczyzn

W przypadku zawodów elity mężczyzn do zmagań w niemieckim Titisee-Neustadt (9-11 grudnia) dodano również konkurs mieszany. Rywalizację zaplanowano na sobotę – 10.12. Ponadto, na Hochfirstschanze (HS 142) rozegrane zostaną dwa konkursy indywidualne (9 oraz 11 grudnia).

Największą zmianą jest jednak wprowadzenie nowego formatu “Super Team” również w warunkach zimowych.

Pierwsze tego typu zawody na śniegu zaplanowano w sobotę, 11 lutego w ramach zawodów w amerykańskim Lake Placid. Tego samego dnia oraz dzień później zostaną również rozegrane konkursy indywidualne.

Kolejne zmagania “Super Team” odbędą się tydzień później w rumuńskim Rasnovie (19.02), w miejsce rywalizacji indywidualnej.

Puchar Świata kobiet

Z kolei przypadku pań zmiany objęły m.in. styczniową rywalizację w japońskim Zao. W prefekturze Miyagi niedawno wprowadzony format duetów będą mogły przetestować również panie, kosztem  zmagań drużynowych (14.01).

Zmianie uległ również termin rozgrywania zawodów w Lillehammer w ramach przyszłorocznego RAW Air. Zamiast 14-16 marca, rywalizacja odbędzie się w dniach 13-15 marca.

Z kolei 19 marca 2023 na słynnej Vikersundbakken (HS 240) najlepsze zawodniczki świata powalczą w historycznym konkursie lotów narciarskich. Według informacji Adama Bucholza ze skijumping.pl.w zawodach weźmie udział najlepsza “15” klasyfikacji generalnej RAW Air, która ukończyła 18 rok życia. Ponadto, rywalizacja nie będzie wliczana do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Drobne korekty wprowadzono również w przypadku zawodów Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cup.

Puchar Kontynentalny

Drugoligowcy otrzymali dodatkową szansę rywalizacji na Okurayamie (HS 137) w japońskim Sapporo. Oznacza to, że na wyspie Hokkaido odbędą się aż trzy konkursy indywidualne – jeden w sobotę 14 stycznia, a drugi w niedzielę – 15 stycznia.

Ustalono również termin zawodów w Iron Mountain. Na Pine Mountain (HS 133) zawodnicy mają wystartować w dniach 3-5 lutego. Amerykańscy organizatorzy w dalszym ciągu nie potwierdzili jednak gotowości do ich organizacji.

FIS Cup

Z kalendarza FIS Cup usunięto zaplanowane na 3-4 grudnia zawody kobiet i mężczyzn w Falun. Z kolei 4 oraz 5 marca trzecioligowa karuzela ma zawitać do Oberhofu. Zawody te również wymagają oficjalnego potwierdzenia.

źródło: skijumping.pl