Złoto na pożegnanie dla Johaug. Kolejny dobry występ Marcisz

fot: M. Rudzińska

Therese Johaug wygrała kończący zmagania biegaczy narciarskich w igrzyskach olimpijskich w Pekinie, wyścig na 30 km kobiet. Srebro zdobyła Jessie Diggins, a brąz Kerttu Niskanen. Najlepsza z Polek, Izabela Marcisz zajęła 21. miejsce.

Bieg na 30 km kobiet to ostatnia konkurencja w biegach narciarskich podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. W związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi zmianie uległa godzina rywalizacji zawodów. Panie ruszyły na trasę o godzinie 4 czasu polskiego, a nie o 7 jak wcześniej planowano. Na starcie pojawiło 63 biegaczki, w tym dwie Polki, Izabela Marcisz i Magdalena Kobielusz.

Dominatorka ponownie zwycięska

W przeciwieństwie do biegu mężczyzn, kobiety dość szybko zdecydowały się na rozerwanie stawki. Już po 3 km na czele pozostało 4 zawodniczki: Therese Johaug, Ebba Anderson, Jessie Diggins i Delphine Claudel. Nie było zaskoczeniem, że taki stan rzeczy nie utrzymał się długo. Kilka kilometrów później atak przeprowadziła utytułowana Norweżka i w bardzo szybkim tempie powiększała przewagę. Do mety dobiegła w czasie 1:24:54:0, zdobywając swoje trzecie złoto na trwających igrzyskach. 33-latka już wcześniej zapowiedziała, że start w Pekinie będzie jej ostatnim olimpijskim występem w karierze. Srebrny medal padł łupem Jessie Diggins. Amerykanka straciła do zwyciężczyni blisko 2 minuty. Podium uzupełniła natomiast Kerttu Niskanen. Finka po emocjonującej końcówce wyprzedziła Jonnę Sundling, Tatianę Sorinę i Rosie Brennan.

Liderka Pucharu Świata nie wytrzymała

Od początku narciarskiego maratonu problemy z utrzymaniem tempa czołówki miała Natalia Nieprajewa. Liderka Pucharu Świata bardzo szybko straciła szansę na walkę o medale. Po przebiegnięciu 7 km podjęła decyzję o wycofaniu się z rywalizacji. Podobną sytuację obserwowaliśmy w biegu mężczyzn. Wtedy do mety nie dotarł Johannes Høsflot Klaebo.

Świetny debiut Marcisz

Reprezentantki Polski ze zmiennym szczęściem kończyły niedzielny bieg. Bardzo udany debiut olimpijski na dystansie 30 km zaliczyła Izabela Marcisz. Nasza reprezentantka ukończyła zmagania na 21. miejscu i w pokonanym polu zostawiła takie sławy jak Ragnhild Haga czy Charlotte Kalla. Druga z Polek Magdalena Kobielusz uplasowała się na 57. lokacie.