Bolszunow z trzecim złotem w Pekinie. Norweski faworyt zszedł z trasy

09:28, 19.02.2022 Marta Grzyb Aktualizacja: 10:12, 19.02.2022

Aleksander Bolszunow zdobył złoty medal w biegu rozgrywanym techniką dowolną na dystansie 28,4 kilometra. Pierwotnie bieg ten miał liczyć 50 kilometrów, jednak niesprzyjające warunki atmosferyczne wymusiły jego skrócenie. Srebro wywalczył Iwan Jakimuszkin, zaś brąz - Simen Hegstad Krueger. Zawodów nie ukończył Johannes Hoesflot Klaebo.

Screen Eurosport

Pogoda wymusiła zmiany

Sobotni bieg mężczyzn pierwotnie miał zostać rozegrany techniką dowolną na królewskim dystansie 50 kilometrów. Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie po raz pierwszy wymusiły jednak wprowadzenie zmian w programie XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Z powodu bardzo niskiej temperatury powietrza podjęto decyzję o skróceniu dystansu ostatniej męskiej konkurencji biegowej imprezy rozgrywanej w Pekinie. W związku z tym panowie rywalizowali na dystansie 28,4 kilometra. Ponadto, zawody rozpoczęły się o godzinę później niż pierwotnie planowano - nie o 7:00, lecz o 8:00.

Kolejne złoto Bolszunowa

W ostatnim biegu mężczyzn na igrzyskach w Pekinie najlepiej poradził sobie ten, który wywalczył złoto w skiathlonie (15 km + 15 km) oraz był członkiem mistrzowskiej sztafety. Mowa o startującym pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksandrze Bolszunowie, który linię mety przekroczył o 5,5 sekundy przed swym rodakiem, Iwanem Jakimuszkinem. Kolejne półtorej sekundy więcej stracił do niego Norweg, Simen Hegsted Krueger.

Skład czołowej szóstki uzupełnili przedstawiciele nacji, które miały swych reprezentantów na olimpijskim podium sobotniego starcia - Artem Malcew, Sjur Roethe oraz Denis Spicow.

Trudów startu wieńczącego zmagania biegaczy narciarskich na trasach w Zhangjikou nie zniósł trzykrotny medalista igrzysk w Pekinie, Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg nie wytrzymał tempa narzuconego przez rywali, przez co ostatecznie zszedł z trasy na około 20. kilometrze.

Jak spisali się Polacy?

Na starcie sobotnich zawodów stanęło 60 zawodników. Pierwotnie miało być ich 61, jednak do rywalizacji ostatecznie nie przystąpił Czech, Michal Novak. W gronie biegaczy biorących udział w zmaganiach na chińskiej ziemi byli także dwaj reprezentanci Polski, a mianowicie Dominik Bury oraz Mateusz Haratyk. Pierwszy z nich uplasował się na 30. miejscu, z kolei drugi musiał zadowolić się dopiero 50. lokatą.