Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 w Turcji?

fot. skisprungschanzen.com

fot. skisprungschanzen.com

Coraz więcej państw wyraża chęć organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Do Szwajcarii, Austrii, Japonii, Kazachstanu, Kanady i Szwecji dołączyć może też Turcja.

Areną zmagań miałoby być Erzurum oraz sąsiednie prowincje Erzincan i Kars. Dwie ostatnie dzieli ponad 400 km, organizatorzy mają jednak na to radę. Szybki transport miałaby zapewnić nowoczesna linia kolejowa, która ma zostać wybudowana na tym terenie do 2023 roku.

Plusem Erzurum jest niewątpliwie nowoczesny kompleks skoczni. Projekt ma też poparcie władz. Jego orędownikiem jest poseł Mustafa Ilicak, który pochodzi z Erzurum. Pozytywnie o sprawie wypowiada się też prezydent Turcji, Recep Erdogan. Organizacja Igrzysk w kraju jest jego ogromnym marzeniem. To kolejna próba Turcji w walce o mistrzowską imprezę. Stambuł przegrał walkę o Letnie Igrzyska Olimpijskie pięciokrotnie.

Na niekorzyść Turcji działa przede wszystkim wysokie zagrożenie terroryzmem. Z tego właśnie powodu wiele czołowych ekip nie wysłało swoich reprezentacji na Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. Do czasu aż sytuacja w kraju nie uspokoi się, szansa na przychylność MKOL dla Turcji jest bardzo niewielka.

Zuzanna Wydera

Źródło: skijumping.pl

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.