Zamknij

Wielkie zmiany w polskich skokach. Nowy system szkolenia

18:50, 27.04.2022 Łukasz Serba
Skomentuj

Za nami trzydniowe zgrupowanie z udziałem sztabów trenerskich w skokach narciarskich w austriackim Wiedniu, podczas którego podjęto kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania kadr narodowych w sezonie 2022/23, a także dokonano wyboru ich kształtu personalnego. Nowością jest utworzenie tzw. ośrodków bazowych, w których zawodnicy będą przygotowywali się pod okiem trenerów klubowych.

screen - PZN

Nietypowe pierwsze zgrupowanie i pierwsze decyzje

Od zakończenia sezonu 2021/22 w słoweńskiej Planicy minął już ponad miesiąc. Znamy już nazwisko nowego trenera reprezentacji Polski. Austriak Thomas Thurnbichler nie odbył jeszcze oficjalnego zgrupowania z samymi zawodnikami. 32-latek skupił się w ostatnich dniach przede wszystkim na zapoznaniu się z systemem funkcjonującym w naszym kraju i to z jego inicjatywy od 25 do 27 kwietnia w Wiedniu odbył się obóz szkoleniowy, podczas którego poznaliśmy nazwiska członków sztabów poszczególnych kadr.

W sezonie 2022/23 funkcjonować będą trzy Kadry Narodowe - Kadra Narodowa A i B oraz Kadra Młodzieżowa. Dodatkowo utworzono dwa ośrodki bazowe - w Szczyrku oraz w Zakopanem.

Częściowo odmieniona kadra A

Trzon stanowić będzie Kadra Narodowa A, w której według wcześniejszych nieoficjalnych informacji ma znaleźć się pięciu zawodników. Głównym trenerem będzie Thomas Thurnbichler, a jego asystentami będą Niemiec Mark Noelke oraz Matthias Hafele, a także Polak - Krzysztof Miętus. Fizjoterapeutą pozostanie w dalszym ciągu Łukasz Gębala, a rolę serwismenów będą niezmiennie pełnić bracia Kacper oraz Kamil Skrobotowie.

- Moja nowa rola będzie trochę inna od tej, którą miałem w zeszłym sezonie, ale czy będzie ona ważniejsza? Nie nazwałbym tak tego. Jesteśmy jedną drużyną i każdy ze sztabu jest tak samo ważny, bo razem możemy więcej. Mogę przyznać, że na pewno będę miał teraz inne zadania do realizacji, chociaż będę też współpracował z Mathiasem w kwestii kombinezonów, ale to on będzie głównym specjalistą w tej dziecinie. Będę musiał się przyzwyczaić i nauczyć wielu rzeczy, a myślę, że to jest dla mnie cenne doświadczenie. Cieszę się, że mogę być częścią tego zespołu - poinformował Miętus, który przed rokiem pełnił rolę trenera technicznego w Kadrze Narodowej A.

Powrót na stare śmieci trenera Maciusiaka

Nowym "starym" trenerem Kadry Narodowej B został Maciej Maciusiak, któremu pomagać będą Czech Radek Zidek, a serwismenem został były biegacz narciarski Maciej Kreczmer. Nową postacią w sztabie będzie fizjoterapeuta Paweł Gurbisz, który w przeszłości współpracował z Kadrą Narodową w biegach narciarskich. Do współpracy z polskimi skoczkami powraca również  Michał Wilk - trener przygotowania fizycznego.

Trener kadry młodzieżowej pozostał Daniel Kwiatkowski. Jego asystentem będzie młodszy z braci Miętus - Grzegorz, a fizjoterapeutką pozostała Magdalena Wójcik.

Nowości na wzór austriacki

Absolutną nowością jest za to utworzenie dwóch tzw. ośrodków bazowych, z siedzibami w Szczyrku oraz Zakopanem, których głównych rolą ma być usprawnienie i koordynacja obowiązującego systemu szkolenia. Na Śląsku z zawodnikami pracować będą Krzysztof Biegun oraz Piotr Fijas, z kolei pod Tatrami Wojciech Topór oraz Zbigniew Klimowski. Jednym z trenerów bazy w Szczyrku ma być Krzysztof Miętus, który rozstał się z kadrą młodzieżową.

- Jest to spora zmiana dla mnie i bardzo odpowiedzialne zadanie. Muszę przyznać, że nowa rola jest dla mnie dużym wyzwaniem, bo będę koordynował trening wszystkich zawodników z Beskidów i przede wszystkim zwracał uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń. Treningi będą odbywały się w miejscach bazowych, czyli u nas w Beskidach, będzie to Szczyrk - wyjaśnił Krzysztof Biegun. - Wyzwaniem dla mnie będzie również to, aby zawodników, którzy znajdą się w mojej grupie bazowej, podciągnąć na jak najwyższy poziom. Na pewno czuję pewnego rodzaju stres. Będę jednak w stałym kontakcie z Thomasem i jego asystentami. Wiem, że będą mógł ich zapytać o każdą rzecz czy to podczas rozmowy telefonicznej, czy wspólnych treningów w ośrodkach bazowych. Trenerzy powiedzieli, abyśmy nie bali się tego wyzwania, bo możemy na siebie liczyć w każdej kwestii - tak, aby wspólna praca przyniosła jak najlepsze efekty w postaci sukcesów naszych zawodników - dodał zwycięzca konkursu Pucharu Świata w Klingenthal w 2013 roku.

Do pracy w Polskim Związku Narciarskich wraca również Wojciech Topór, który będzie jednym z trenerów w Zakopanem.

- Z wielkim optymizmem patrzę w przyszłość, bo wiem, że najważniejsze jest to, że zarówno ja, jak i inni trenerzy chcemy uczestniczyć w tym projekcie. Razem podejmujemy to wyzwanie. Ja będę trenerem bazowym na Podhalu i będę koordynował treningi kadrowiczów w naszym ośrodku. Myśl, że będę pracował z najlepszymi zawodnikami na świecie, jest naprawdę fascynująca. Jestem bardzo blisko z Kamilem Stochem i zdążyliśmy już wymienić swoje poglądy na ten temat i dla mnie bardzo ważne jest to, że mam wsparcie ze strony Kamila i że on uznaje to za super pomysł. Nie będę musiał nikogo przekonać swoją osobą czy się nadaję, czy nie, tylko razem będziemy dążyli do wspólnego celu - opowiedział Wojciech Topór. - To był bardzo ważny obóz dla nas, podczas którego poznajemy siebie nawzajem i wspólnie wypracowujemy najlepsze rozwiązanie dla naszej dyscyplin. Nie jest tak, że Thomas czy Marc narzucają nam to, co mamy robić, tylko oni tak samo są otwarci na nasze pomysły i to jest ważne. Ta współpraca zaczyna się dobrze układać. Mamy obraz tego jak to wszystko będzie wyglądało i teraz musimy złożyć to w całość i zacząć działać - dodał były asystent m.in. Łukasza Kruczka, kiedy ten był trenerem kadry polskich skoczków.

W przyszłym tygodniu zawodnicy Kadry Narodowej A odbędą pierwsze zgrupowanie pod okiem nowego szkoleniowca Thomasa Thurnbichlera. Również w maju Polski Związek Narciarski ogłosi składy zawodnicze Kadr Narodowych na sezon 2022/2023.

źródło: Anna Karczewska/PZN

(Łukasz Serba)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%