Weekend pod znakiem krajowych mistrzostw. Rywalizowano w Rosji, Czechach i Estonii

Fot. M. Król

Pierwsze tygodnie po zakończeniu Letniego Grand Prix absolutnie nie są dla zawodników oraz zawodniczek czasem odpoczynku. Nie inaczej jest również i w tym roku. Po Słowenii, których reprezentanci w minionym tygodniu walczyli o medale na krajowym podwórku, podobne zawody zorganizowano w ten weekend również w innych krajach. Rywalizowano m.in. w Rosji, Czechach oraz Estonii.

Fot. M. Król

Rosja: tytuły dla Klimowa oraz Avvakumowej

Krajowe zmagania na olimpijskich obiektach w Soczi rozłożono na kilka dni. Jako pierwsze, bo już w miniony czwartek, rywalizowały kobiety. Na obiekcie normalnym HS 106 górą była Irina Avvakumova (99,5 m, 103,5 m), która wyprzedziła Sofię Tichonową ( 99 m, 100 m) oraz Aleksandrę Kustową (98 m, 99,5 m). Kolejne lokaty zajęły Anna Szpyniewa (91 m, 103 m), Irma Machinia (93 m, 99 m) oraz powracająca po kontuzji 20-letnia Lidia Iakovlewa (95 m, 97,5 m).

Dwa dni później duży obiekt HS 140 był główną areną zmagań mężczyzn. Zawody zakończyły się triumfem Jewgienija Klimowa, który zapewnił sobie zwycięstwo po skokach na odległości 130 m oraz 132,5 m. Tuż za nim, z zaledwie 0,3 pkt stratą, znalazł się jego młodszy kolega z rosyjskiej ekipy – Daniła Sadriejewa (132 m, 131 m). Podium uzupełnił Michaił Nazarow (129 m, 130 m). Czwarty był świetnie spisujący się tego lata Roman Siergiejewicz Trofimow (129,5 m, 125,5 m), piąty Ilja Mankov (126 m, 125,5 m), a czołową szóstkę zamknął Aleksandr Bażenow (125,5 m, 123 m).

Czechy: Zwycięstwa Polaska oraz Ulrichovej; Upadki Sakali oraz Vaverki

We Frensztacie o medale krajowych zawodów powalczyli również Czesi. Konkurs mężczyzn padł łupem Viktora Polaska, który tytuł zapewnił sobie skokami na odległości 100 m oraz 96 m. Drugi był Cestmir Kozisek (97,5 m, 94,5 m), a trzeci kombinator norweski – Jan Vytrval, który startując cztery belki wyżej od rywali uzyskał 98 m oraz 100 m. Kolejne lokaty zajęli inny z dwuboistów Tomas Portyk, Benedikt Holub oraz Filip Sakala. Ten ostatni, wraz z  18 – letnim Petrem Vaverką zaliczyli upadki w rundzie finałowej. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że z ich zdrowiem jest wszystko w porządku.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Klara Ulrichova. Zawodniczka miejscowego klubu odniosła zwycięstwo z blisko 40 pkt przewagą nad rywalkami. Warto dodać, że na starcie zabrakło jej najgroźniejszej rywalki z krajowego podwórka – Karoliny Indrackovej.

Estonia: Dwuboista najlepszy pod nieobecność Aigro. Tylko dwie zawodniczki w konkursie kobiet

Podczas krajowej rywalizacji na obiekcie Tehvandi (HS 97) w Oteppie złote medale zgarnęli startujący na co dzień w kombinacji norweskiej Kristian Ilves oraz Anna Marie Bendi, która również swoje pierwsze kroki stawiała w tej dyscyplinie.

Pełne wyniki konkursu mężczyzn (Rosja) – cyrylica >>>

Pełne wyniki konkursu kobiet (Rosja) – cyrylica >>>

Pełne wyniku konkursu mężczyzn (Czechy) >>>

Pełne wyniki konkursu kobiet (Czechy) >>>

Pełne wyniki letnich mistrzostw Estonii >>>

źródło: informacja własna