Trzech debiutantów w austriackiej kadrze na Pekin

fot. M. Rudzińska

Austriacki Związek Narciarskich podał nazwiska skoczków i skoczkiń, którzy będą reprezentować kraj podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. W męskiej kadrze znalazło się trzech debiutantów – Jan Hoerl, Daniel Huber i Daniel Tschofenig.

fot. M. Rudzińska

Trzech debiutantów

W składzie reprezentacji Austrii na igrzyska w Pekinie znalazło się tylko dwóch zawodników, którzy cztery lata temu startowali w koreańskim Pjongczangu. Są nimi Stefan Kraft i Manuel Fettner. Ten pierwszy zaliczył krótką absencję od Pucharu Świata podczas weekendu w Zakopanem, jednak po powrocie w Titisee-Nuestadt udało mu się uplasować na dziewiątej pozycji niedzielnego konkursu. Drugi przeżywa natomiast najlepszy sezon od pięciu lat, plasując się na szesnastej pozycji w klasyfikacji generalnej PŚ.

Austriacką reprezentację na igrzyska uzupełniają Jan Hoerl, Daniel Huber i Daniel Tschofenig. Dla całej trójki będzie to debiut na imprezie czterolecia. Dwaj pierwsi odnieśli w tym sezonie pierwsze indywidualne triumfy w konkursach Pucharu Świata (odpowiednio w Wiśle i Bischofshofen), co pozwala im się plasować w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej cyklu. Dla Tschofeniga trwający sezon jest pierwszym, w którym startuje w zawodach najwyższej rangi (wcześniej zaliczył dwa występy). Choć w kwalifikacji PŚ wyprzedza go Philipp Aschenwald, to właśnie dziewiętnastolatek zadebiutuje na igrzyskach.

Cztery skoczkinie na Pekin

Austrię w Pekinie reprezentować będą cztery skoczkinie. Do Chin udadzą się Daniela Iraschko-Stolz, Eva Pinkelnig, Jaqueline Seifriedsberger oraz Marita Kramer. Wszystkie cztery plasują się aktualnie w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a ostatnia z nich jest jej liderką. Dla Kramer i Pinkelnig igrzyska w Pekinie będą debiutanckimi.

Cztery lata temu z Pjongczangu austriaccy skoczkowie i skoczkinie wyjechali bez żadnego medalu. Najbliżej czołowej trójki byli w konkursie drużynowym, w którym uplasowali się na czwartej pozycji. W Pekinie o pierwsze krążki powalczą odpowiednio 6 lutego (konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej) i dzień wcześniej (konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej).

Źródło: ÖSV