TCS w Bischofshofen. Huber najlepszy w konkursie, Kobayashi w całym turnieju

19:22, 06.01.2022 Aleksandra Kuzioła Aktualizacja: 19:56, 06.01.2022

Daniel Huber triumfował w ostatnim konkursie siedemdziesiątego Turnieju Czterech Skoczni. Dla Austriaka to pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. W końcowej klasyfikacji cyklu najlepszy był Ryoyu Kobayashi, jednak przez przegraną ostatnim akcie rywalizacji Japończyk nie wygrał po raz drugi w karierze Wielkiego Szlema.

Po pierwszej serii na prowadzeniu plasował się Karl Geiger. Niemiec miał 2,2 punktu przewagi nad zajmującym drugie miejsce Danielem Huberem i 4,1 nad trzecim Yukiyą Sato. Na półmetku swój start w finałowym akcie turniejowej rywalizacji zakończył Andrzej Stękała, który przegrał w parze z Clemensem Aignerem.

Premierowa wygrana Hubera

Konkurs zakończył się pierwszym w karierze zwycięstwem Daniela Hubera. W drugiej rundzie Austriak uzyskał 137 metrów, co dało mu 4,4 punktu przewagi nad drugim zawodnikiem, którym był Halvor Egner Granerud (136 m). Podium uzupełnił Karl Geiger. Po skoku na 132 metry Niemiec spadł na trzecią pozycję. Kolejne dwie lokaty zajęli dwa reprezentanci Japonii - Yukiya Sato i Ryoyu Kobayashi. Na szóste miejsce awansował Robert Johansson, a na siódme Jan Hoerl. Ósmy konkurs ukończył Markus Eisenbichler, dziewiąty Lovro Kos, a czołową dziesiątkę zamknął Marius Lindvik. Norweg poprawił się aż o trzynaście pozycji. Po swojej próbie upadł Manuel Fettner, jednak opuścił zeskok o własnych siłach.

Najlepszym z Polaków ponownie był Piotr Żyła (134 m), który ukończył rywalizację trzynasty. Zajmowanej po pierwszej serii lokaty nie utrzymał Dawid Kubacki. Drugi z punktujących Biało-Czerwonych po skoku na 123 metry spadł na dwudzieste siódme miejsce.

Pełne wyniki konkursu

Kobayashi bez Wielkiego Szlema

Mimo piątego miejsca w finałowym konkursie Ryoyu Kobayashi zachował zdobytą wcześniej przewagę i po raz drugi w karierze triumfował w końcowej klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni. Japończykowi nie udało się jednak powtórzyć osiągnięcia z sezonu 2019/2020, gdy wygrał wszystkie turniejowe zawody. Podczas czterech konkursów zdobył 1162,3 punktu. Drugą pozycję w cyklu zajął Marius Lindvik (1138,1 pkt), a trzecią Halvor Egner Granerud (1128,2 pkt).

W końcowej klasyfikacji turnieju znalazło się sześciu Biało-Czerwonych. Najlepszym z nich był Piotr Żyła, który zakończył rywalizację w cyklu na piętnastej lokacie. Dawid Kubacki był 22., Jakub Wolny 35., Paweł Wąsek 48., Andrzej Stękała 51., a Kamil Stoch 53.