fot. Joey Parsons / CC BY ND

Smutna wiadomość doszła do nas ze Słowenii. W wieku 59 lat zmarł były skoczek narciarski Bojan Globocnik – olimpijczyk, startujący też w Pucharze Świata, także w Turnieju Czterech Skoczni. Przyczyna śmierci zawodnika nie została podana do publicznej wiadomości.

fot. Joey Parsons / CC BY ND

Globocnik podczas swej kariery reprezentował Jugosławię. Nie należał do światowej czołówki, choć często udawało mu się załapać do bardzo silnej reprezentacji tego nie istniejącego już kraju. Największym zaszczytem w jego karierze był niewątpliwie udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sarajewie. Miast to leżało wówczas właśnie na terenie Jugosławii – dziś to stolica Bośni i Hercegowiny. W konkursie rozegranym 12 lutego 1984 roku zajął on czterdzieste miejsce.

Globocnik skakał też regularnie w Pucharach Świata. Nie zdobył jednak nigdy punktów – według ówczesnych zasad należało zająć miejsce w pierwszej “15” zawodów. Jego najlepsze wyniki to 21. pozycja w Planicy w 1984, 22. w Cortinie d’Ampezzo w tym samym roku i 29. w Planicy w 1981. W Turnieju Czterech Skoczni najlepszy rezultat jaki osiągnął to 49. miejsce w Innsbrucku. Miało to miejsce w najlepszym dla niego sezonie 1983/84. Sklasyfikowany został wtedy w klasyfikacji generalnej Turnieju na 66. miejscu. Globocnik z większym powodzeniem startował w Pucharze Europy (czyli poprzedniku Pucharu Kontynentalnego), tam zdarzyło mu się nawet miejsce na podium – w 1986 w leżącym dziś na terenie Bośni i Hercegowiny Travniku był drugi.

źródło: siol,net, szczegóły dotyczące wyników ze strony Adama Kwiecińskiego