Ski Tour w Äre: Nietypowy sprint pod górę. Kto okaże się najlepszy? Polacy na starcie (listy startowe)

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Rywalizacja w cyklu Ski Tour nabiera coraz większego tempa. Po dwóch biegach dystansowych rozegranych w Östersund tym razem najlepsi zawodnicy i czołowe zawodniczki świata konkurować będą w sprintach, które przeprowadzone zostaną w miejscowości Äre, znanej głównie z zawodów w narciarstwie alpejskim…

Podobnie jak Östersund kojarzone jest przez kibiców sportów zimowych głównie z biathlonem, tak również Äre przywołuje na myśl przede wszystkim wspomnienia związane nie z narciarstwem biegowym, a z narciarstwem alpejskim. Dzisiejsze zmagania zapowiadają się zatem niezwykle interesująco i to nie tylko ze względu na fakt, że konkurencją, w której będą ze sobą rywalizować zawodnicy i zawodniczki jest na ogół widowiskowy i dynamiczny sprint, ale również z uwagi na to, iż 900-metrowa trasa biegu wiedzie pod górę stoku, z którego „na co dzień” zjeżdżają alpejczycy i alpejki.

Wśród kobiet pozycję liderki cyklu z pewnością będzie chciała zachować Therese Johaug, która wystartuje w eliminacjach z numerem 16. Biorąc pod uwagę profil trasy, na której przeprowadzone zostaną dzisiejsze zawody, wydaje się, iż Norweżka – specjalizująca się w biegach dystansowych – ma realne szanse na osiągniecie swojego życiowego wyniku w tej konkurencji. Dotychczas jej najlepszy rezultat w sprincie to piąta lokata, którą urodzona w Røros zawodniczka wywalczyła 5 stycznia 2016 roku w Oberstdorfie, w trakcie trwania Tour de Ski.

Oprócz Therese Johaug w eliminacjach weźmie udział także 64 innych zawodniczek. Druga w klasyfikacji cyklu Ski Tour – Heidi Weng – wystartuje z numerem 17, z kolei znajdująca się bezpośrednio za nią – Ingvild Flugstad Østberg – pojawi się na starcie z numerem 23. Liderka klasyfikacji sprinterskiej – zajmująca piątą lokatę w Ski Tourze – Anamarija Lampič, wyruszy na trasę jako 18. Do zawodów nie przystąpią reprezentantki Polski.

Lista startowa eliminacji sprintu kobiet

W rywalizacji panów na starcie eliminacji stanie 86 zawodników. Lider klasyfikacji cyklu, Norweg – Pål Golberg – pojawi się na trasie z numerem 12. „Depczący mu po piętach” Aleksander Bolszunow z Rosji, będący jednocześnie liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, wystartuje z numerem 28. Zajmujący dosyć niespodziewanie trzecią lokatę w cyklu, Martin Løwstrøm Nyenget, z pewnością będzie chciał potwierdzić dobrą dyspozycję. Wystartuje on jako 23. Na liście widnieje też nazwisko Johannesa Klaebo, który narzekał ostatnio na problemy z motywacją (więcej o tym tutaj).

Wśród 86 zawodników walczących o prawo startu w ćwierćfinałach sprintu znajduje się trzech reprezentantów Polski. Jako pierwszy z nich na trasie pojawi się Maciej Staręga, który wystartuje z numerem 49. Numer 54 widnieć będzie z kolei na plastronie Kamila Burego. Ostatnim Polakiem, który spróbuje swoich sił na tej – jakże nietypowej – trasie sprinterskiej będzie Dominik Bury (numer 58).

Lista startowa eliminacji sprintu mężczyzn

Na godzinę 13:45 zaplanowano początek eliminacji. O godzinie 16:15 mają z kolei rozpocząć się biegi ćwierćfinałowe.

Źródło: informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj