Ski Tour 2020: Norwegia i Szwecja odsłoniły karty, powrót Johannesa Klaebo

fot: M. Rudzińska

fot: M. Rudzińska

Trenerzy reprezentacji Norwegii i Szwecji odsłonili karty przed rozpoczynającym się w najbliższą sobotę cyklem Ski Tour 2020. Jedną z ważniejszych informacji w kontekście składów obu ekip jest fakt, że w kadrze Norwegów znalazł się kontuzjowany ostatnio Johannes Hoesflot Klaebo. W drużynie Trzech Koron pojawi się natomiast m.in.: Frida Karlsson.

Cykl Ski Tour 2020, który będzie rozgrywany na trasach w Szwecji i Norwegii, to nowość w kalendarzu Pucharu Świata. Zawody liczące sześć etapów zostaną zainaugurowane już w najbliższą sobotę w Östersund, a zakończą się 23 lutego w Trondheim. Do wygrania jest sporo cennych punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, więc nic dziwnego, że na starcie pojawi się światowa czołówka biegów narciarskich.

W kadrze reprezentacji Norwegii na Ski Tour 2020 znalazło się dwudziestu sportowców: dziesięć biegaczek i dziesięciu biegaczy. Liderką drużyny kobiecej będzie Therese Johaug, która stanie przed szansą na wygranie kolejnych prestiżowych zawodów w swojej bogatej w sukcesy karierze. Oprócz dominatorki tego sezonu w składzie znalazły się: dobrze dysponowana w ostatnich tygodniach Heidi Weng, a także Ingvild Flugstad Østberg , Maiken Caspersen Falla, Ragnhild Haga, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Julie Myhre, Anna Svendsen,  Lotta Udnes Weng i Tiril Udnes Weng.

Bardzo ważną informacją napływającą z norweskiego obozu jest ta o powrocie Johannesa Hoesflota Klaebo. Trzykrotny mistrz olimpijski kilka dni temu doznał bowiem kontuzji, która wykluczyła go z weekendu Pucharu Świata w Falun i nie było pewne czy będzie w stanie pojawić się na starcie Ski Touru 2020. Reprezentant Norwegii, mimo urazu, nadal liczył na występ w nowym cyklu w kalendarzu PŚ i dostanie szansę występu w tej imprezie, gdyż znalazł się w składzie ekipy z Kraju Fiordów.

Oprócz Johannesa Klaebo w kadrze Norwegii znaleźli się: triumfator sprintu w Falun Pål Golberg, a także Hans Christer Holund, Emil Iversen, Simen Hegstad Krüger, Martin Løwstrøm Nyenget, Sjur Røthe, Martin Johnsrud Sundby, Erik Valnes i Finn Hågen Krogh, który miejsce wywalczył sobie “rzutem na taśmę” dzięki bardzo dobrym wynikom notowanym w ostatnich dniach.

Karty przed Ski Tourem 2020 odsłonili także Szwedzi. W kadrze Trzech Koron obyło się bez większych niespodzianek, bowiem na starcie skandynawskiej imprezy pojawią się m.in: Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Calle Halfvarsson, Jonna Sundling czy objawienie tego sezonu Linn Svahn. W kadrze Szwecji znalazła się także Frida Karlsson, która w ostatnich tygodniach pauzowała z powodu problemów zdrowotnych. 20-latka wystartuje jednak tylko w dwóch biegach rozgrywanych w Östersund, a potem wycofa się z imprezy zgodnie z zaleceniami lekarza kadry Magnusa Oscarssona, który uważa, że udział w sześciu etapach byłby zbyt wyczerpujący dla biegaczki.

Skład reprezentacji Szwecji kobiet: Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Jonna Sundling, Maja Dahlqvist, Linn Svahn, Anna Dyvik, Frida Karlsson, Linn Soemskar, Emma Ribom, Elina Ronnlund
Skład reprezentacji Szwecji mężczyzn: Calle Halfvarsson, Oskar Svensson, Teodor Peterson, Viktor Thorn, Johan Haggstroem, Jens Burman, Karl-Johan Westberg, Daniel Richardsson, Martin Bergstroem, Marcus Ruus

Źródło: Instagram skiteamswexc, Skiforbundet.no