Raw Air w Vikersund: Czas na loty na największej skoczni świata. Dziś treningi i kwalifikacje (lista startowa)

Rozpoczynający się weekend będzie nie lada gratką dla wielkich fanów skoków narciarskich. Przed nami bowiem nie tylko finał trzeciej edycji Raw Air, ale także loty na największej skoczni świata. Vikersund to obiekt, na którym pobito aktualny rekord świata. Czy w ciągu najbliższych trzech dni rywalizacji jest szansa na to, że ktoś poleci przynajmniej 254 metry?

Vikersund mianem największej skoczni na świecie cieszy się nieprzerywanie od 2011 roku. Wiele obiektów próbowało doścignąć norweskiego mamuta, ale nie udało się. Najbliżej była Planica, gdzie skoki w granicach 250 metrów wyglądają na mocno “wyżyłowane”. W Norwegii można latać nieco dalej, ale to nie oznacza, że jury z urzędu na to pozwala. To właśnie od nich zależy, czy zawodnik będzie miał możliwość przekroczyć kolejna granicę narciarskiej wyobraźni. Aktualny rekord świata wynosi 253,5 metra i należy do Stefana Krafta. Austriak znów jest w formie na bicie swojej “życiówki”, ale wiele zależy od warunków. Gdyby komisja konkursowa działała na granicy bezpieczeństwa, jak to zdarzało się kilka razy w tym sezonie, to możemy być świadkami nowego rekordu. Zwłaszcza, że w formie jest kilku zawodników, którzy mogliby tego dokonać. Dla przykładu podajemy dwa nazwiska, które liczą się w walce o końcowy triumf w Raw Air. Ryoyu Kobayashi i Robert Johansson. Ten ostatni to przecież były rekordzista w długości lotu. Prawdą jest, że tą zdobyczą cieszył się chwilę, ale pokazał, że stać go na niewyobrażalnie długie loty. Norweg musi latać daleko, jeśli chce odrobić straty do prowadzącego w turnieju Krafta. Teraz wynosi ona 15,2 pkt. Drugi Kobyashi ma do nadgonienia mniej, bo 9,5 pkt. Pozostali zawodnicy tracą już zdecydowanie więcej. Czwarty w tabeli Johann Andre Forfang musiałby nadrobić prawie 100 pkt.

Rozmiar skoczni w Vikersund jest usytuowany na 240. metrze, czyli czterdzieści metrów dalej od punktu konstrukcyjnego. Najwięcej zwycięstw na tym obiekcie odniósł Gregor Schlierenzauer, który cztery razy był najlepszy. Dawny dominator raz stawał też na najniższym stopniu podium. Po trzy razy wygrywali tutaj Matti Nykaenen oraz Peter Prevc. Polski zawodnik po triumf w Vikersund sięgał tylko raz. Dwa lata temu sztuka ta powiodła się Kamilowi Stochowi. Trzykrotny mistrz olimpijski przed rokiem też słuchać w tej małej miejscowości Mazurka Dąbrowskiego. To dlatego, że sięgał po zwycięstwo w całym cyklu Raw Air. W tym roku nie uda się powtórzyć tego wyczynu, ale Kamil ma przed sobą jeszcze jeden cel, czyli zwycięstwo w klasyfikacji Pucharu Świata w lotach. Trzykrotny mistrz olimpijski po weekendzie w Oberstdorfie, gdzie raz wygrał, jest liderem tej klasyfikacji. Skoki w pierwszych trzech konkurs turnieju nie zachwycały, ale może na lotach Stoch poczuje się lepiej? Obok niego w dzisiejszych kwalifikacjach zobaczymy: Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Jakuba Wolnego, Stefana Hulę oraz Pawła Wąska. Start kwalifikacji o godzinie 17:30. Oficjalny trening zaplanowano na godzinę 15:00.

Lista startowa

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.