Raw Air w Oslo: Czas na wielką rywalizację. Jak wypadną Polacy w kwalifikacjach? (lista startowa)

Sezon w skokach narciarskich wkracza w ostatnią fazę. Przed nami duża dawka skoków i emocji. Rusza Raw Air, czyli najbardziej wymagający turniej. Przez dziesięć dni skoczkowie będą rywalizować na czterech norweskich skoczniach. Dziś treningi i kwalifikacje w Oslo.

Skocznia Holmenkollbakken w Oslo to jedna z najstarszych skoczni na świecie. Obecnie po przebudowach rozmiar obiektu wynosi 134 m a rekordzistą skoczni jest Andreas Kofler, który w 2011 roku podczas rozgrywanych wówczas mistrzostw świata osiągnął 141 m. Tytuł “króla Holmenkollen” nosi Adam Małysz. Polak wygrywał w Pucharze Świata na tej skoczni aż pięciokrotnie – w 1996, 2001, 2003, 2006 i 2007 roku. Tam odniósł również swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Został również odznaczony Medalem Holmenkollen. To nagroda przyznawana od 1895 roku przez norweski Związek Promocji Narciarstwa za wybitne osiągnięcia podczas najważniejszych imprez sportowych takich jak mistrzostwa świata, igrzyska olimpijskie czy zawody Pucharu Świata. Otrzymują go przedstawiciele narciarstwa klasycznego i biathlonu. W 2015 roku medal ten otrzymał również Kamil Stoch.

Oprócz rozpoczynającego się Raw Air w Oslo trwa również Holmenkollen Ski Festival, podczas którego odbywają się nie tylko zawodu Pucharu Świata w skokach narciarskich ale również w biegach i kombinacji norweskiej. W tym roku pierwszy raz odbędzie się również Raw Air dla skoczkiń narciarskich.

Skoczkowie w Oslo rywalizować będą w kwalifikacjach, które są prologiem Raw Air, konkursie drużynowym i konkursie indywidualnym. Tak jak to było w minionych dwóch edycjach do ogólnej klasyfikacji turnieju zalicza się skoki z kwalifikacji, konkursów drużynowych i indywidualnych. W sumie 16 skoków. W pierwszej edycji turnieju triumfował Stefan Kraft, przed Kamilem Stochem i Andreasem Welligerem. Przed rokiem szans rywalom nie dał Kamil Stoch, który prowadził od pierwszego skoku w Oslo, do ostatniego w Vikersund. Za nim znaleźli się Norwegowie – Robert Johansson i Andreas Stjernen.

Na starcie dzisiejszych treningów i kwalifikacji zobaczymy 74. zawodników. Stefan Horngacher do Oslo zabrał piątkę zawodników rywalizujących w mistrzostwach świata: Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę i Jakuba Wolnego. Szóstym zawodnikiem jest Paweł Wąsek, który w Pucharze Kontynentalnym spisywał się lepiej niż Maciej Kot.

Lista startowa kwalifikacji

Początek treningów o godz. 17:00. Start kwalifikacji zaplanowano na 19:30. Transmisję przeprowadzi Eurosport 1.

źródło: informacja własna / wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.