Raw Air w Lillehammer. Sensacja w kwalifikacjach. Wicemistrz świata bez awansu

21:35, 13.03.2023 Stanisław Zyga Aktualizacja: 22:05, 13.03.2023
reo

Halvor Egner Granerud zwyciężył w kwalifikacjach do wtorkowego konkursu Raw Air w Lillehammer. Lider PŚ minimalnie wyprzedził swojego rodaka, Johanna Andre Forfanga. Trzecią pozycję zajął Ryoyu Kobayashi. Z trudnymi warunkami i zmiennym wiatrem nie poradził sobie Andreas Wellinger, przez co nie zobaczymy Niemca w konkursie głównym.

Screen: EuroSport

Norwegowie odlecieli rywalom

To nie była dobra promocja skoków narciarskich. Poniedziałkowy prolog w Lillehammer przebiegł pod znakiem walki z wiatrem i chaotycznych decyzji sędziów. Pomimo to nazwisko zwycięzcy dla nikogo nie może być zaskakujące. Pierwsze miejsce zajął bowiem lider PŚ, Halvor Egner Granerud. Norweg minimalnie wyprzedził swojego rodaka, Johanna Andre Forfanga. Kolejni zawodnicy ponieśli duże straty punktowe do najlepszej dwójki. Trzecią pozycję zajął Ryoyu Kobayashi, a czołową piątkę uzupełnili Robert Johansson i Marius Lindvik.

Stoch w formie

Kolejny dobry skok podczas tegorocznego Raw Air oddał Kamil Stoch. Nasz wielki mistrz ukończył prolog na 6 miejscu, co daje nadzieję, że jutro włączy się do walki o podium. Dawid Kubacki zajął 12 pozycję, a Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł uplasowali się kolejno na 26 i 31 miejscu. W słabej dyspozycji od początku norweskiego turnieju znajdują się natomiast Piotr Żyła i Jakub Wolny. Ukończyli oni prolog kolejno na 38 i 40 pozycji.

Wicemistrz świata poza konkursem

Zmienne warunki wietrzne spowodowały, że całkowicie pogubiło się jury zawodów. Na skutek wielu zmian długości najazdu niektórzy skoczkowie mieli utrudnione zadanie. Ofiarą takiej sytuacji padł Andreas Wellinger, który nie zdołał wywalczyć awansu do wtorkowego konkursu. W klasyfikacji generalnej Raw Air na prowadzenie wysunął się Granerud, który nieznacznie wyprzedza Stefana Krafta. Początek jutrzejszego konkursu o godzinie 16:10.