Raw Air 2023. Tak wygląda klasyfikacja turnieju przed Vikersund. Jakie szanse Polaków?

Screen: EuroSport

Tegoroczny turniej Raw Air wchodzi w decydującą fazę. Najlepsi skoczkowie świata mają za sobą już 12 z 18 zaplanowanych serii. Na zdecydowanym prowadzeniu znajduje się Halvor Egner Granerud. Norweg nie może być jednak jeszcze pewny triumfu, bowiem na zawodników czekają teraz loty w Vikersund, gdzie wszystko może się zmienić. 

Screen: EuroSport

Czy ktoś dogoni Graneruda?

Po zakończeniu czwartkowych zmagań w Lillehammer skoczkowie mają już za sobą 12 serii tegorocznego Raw Air, na które złożyły się 4 konkursy indywidualne i 4 prologi. Do poznania ostatecznych rozstrzygnięć pozostało jeszcze 6 serii skoków na obiekcie do lotów w Vikersund. W tym momencie na zdecydowanym prowadzeniu w turnieju znajduje się Halvor Egner Granerud. Norweg ma ponad trzydzieści punktów przewagi na goniącymi go Anze Laniskiem i Stefanem Kraftem. To duża różnica, ale w Vikersund bardzo łatwo jest odrabiać nawet kilkudziesięciopunktowe straty. Wciąż zatem nie można przesądzać triumfu Graneruda w całym turnieju.

Kubacki powalczy o podium

Polacy w tegorocznym Raw Air spisują się w kratkę, ale czwartkowy konkurs w Lillehammer był naszym najbardziej udanym od początku rywalizacji w Norwegii. Zwyciężył Dawid Kubacki, a w czołowej dwudziestce znalazło się 5 naszych reprezentantów. To poprawiło sytuację Polaków w klasyfikacji turnieju. Prze lotami w Vikersund Dawid Kubacki zajmuje 4 pozycję, a jego strata do trzeciego Krafta wynosi niecałe 20 punktów. Jest zatem szansa na podium, choć nie zapominajmy, że Austriak jest wybitnym lotnikiem i rekordzistą świata.

Żyła poszuka formy na lotach

Czołową piątkę klasyfikacji Raw Air zamyka Daniel Tschofenig, a kolejne pozycje zajmują Ryoyu Kobayashi i Timi Zajc. Na ósmym miejscu znajduje się drugi z Polaków, Kamil Stoch. W czołowej dwudziestce znajduje się jeszcze Piotr Żyła, który od początku turnieju jest w słabej formie. Liczymy jednak na to, że w Vikersund Żyła kolejny raz udowodni, że jest znakomitym lotnikiem.

Klasyfikacja Raw Air

Źródło: informacja własna