fot:/commons.wikimedia.org

 

fot:/commons.wikimedia.org
fot:/commons.wikimedia.org

 

W najbliższy weekend pucharowa karuzela zawita do Norwegii. Jakie wydarzenia miały miejsce w przeszłości na Lysgardsbakken?

1. Dwa zwycięstwa z rzędu podczas jednego weekendu Pucharu Świata w Lillehammer.

Na Lysgardsbakken takie przypadki miały miejsce trzykrotnie. Jako pierwszy tej sztuki dokonał Martin Schmitt – w 1998 roku. Kolejnymi zawodnikami byli dwaj Austriacy – Thomas Morgenstern oraz Andreas Kofler. Wygrywali oni odpowiednio w 2010 i 2011 roku.

2. Martin Schmitt i początek wielkiej kariery.

Ponownie warto wspomnieć o niemieckim skoczku. To właśnie w Lillehammer Martin zdobył swoje pierwsze podia i zwycięstwa w karierze rozpoczynając swój marsz po Kryształową Kulę w sezonie 1998/1999.

3. Gregor Schlierenzauer.

Nie sposób nie napisać o tym zawodniku, gdy mówimy o zawodach w Lillehammer. To tutaj młody Austriak odniósł swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze – triumfując zaledwie w wieku 16 lat. Co ciekawe Gregor odniósł jak na razie na Lysgardsbakken także swoją ostatnią 53 pucharową wygraną.

4. Polacy w Lillehammer.

Biało – Czerwoni nigdy nie potrafili zająć lepszego miejsca niż trzeciego. Adam Małysz trzykrotnie zajmował takie miejsce na podium, podobnie jak raz Kamil Stoch. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż, pucharowe zawody na Lysgarsbakken odbywały się czasem w dniu urodzin Orła z Wisły, – czyli 3 grudnia. Co ciekawe Małysz sprawił sobie urodzinowy prezent stając na podium 3 grudnia 2006 roku. Prezent swojemu koledze z drużyny sprawił także Stoch – pięć lat później 3 grudnia 2011 roku. Czy któryś z Polaków przełamie fatum trzeciego miejsca ?

5. Pierwszy raz – Pucharu Świata w skokach kobiet.

3 grudnia 2011 miało miejsce historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy Panie rywalizowały w zawodach w skokach narciarskich pod egidą Pucharu Świata. Triumfatorką pucharowych zawodów została Sarah Hendrickson.

6.Lillehammer – po raz trzeci w PŚ 2016/2017.

Zawodnicy, którzy pojawią się w najbliższy weekend powrócą jeszcze na Lysgardsbakken w dniu 14 marca 2017 by walczyć o triumf w nowo powstałym turnieju Raw Air odbywającym się na Norweskich skoczniach. Ponadto skoczkowie będą jeszcze rywalizować na obiektach znajdujących się w Oslo, Trondheim oraz Vikersund.

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.