PŚ w Zakopanem. Rywalizacja do samego końca. Austria o punkt przed Polską

Screen- Eurosport

Reprezentacja Austrii zwyciężyła w pierwszym tej zimy konkursie drużynowym Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem. Prowadzący na półmetku rywalizacji Biało- Czerwoni w finale musieli uznać wyższość podopiecznych Andreasa Widhoelzla. Zadecydował o tym zaledwie jeden punkt. Zespół z Niemiec na miejscu trzecim. 

Screen- Eurosport

Losy zwycięstwa ważyły się do ostatniego skoku. Po próbach oddanych przez zawodników każdej z grup serii finałowej pewnie prowadziła reprezentacja Austrii. Liderzy drużyn musieli się jednak zmierzyć z niesprzyjającym wiatrem. Nie do końca poradził sobie w tych warunkach lądujący przed punktem konstrukcyjnym zakopiańskiego obiektu Stefan Kraft (123,5 m). Nie przeszkodziło to jednak Austriakom, w składzie: D. Tschofenig, M. Hayboeck, M. Fettner i wspomniany wyżej S. Kraft w triumfie w dzisiejszych zawodach, z przewagą zaledwie jednego punktu nad reprezentacją Polski. Z siedmioma punktami straty do prowadzących podium uzupełnił zespół z Niemiec (M. Eisenbichler, P. Raimund, K. Geiger, A. Wellinger).

Tuż za czołówką znaleźli się Słoweńcy. Na miejscu piątym reprezentacja Norwegii. Dalej kolejno Finlandia, USA i Czechy.

Polska na drugim miejscu

Serię finałową Biało-Czerwonych otworzył 128- metrową odległością Kamil Stoch, któremu wysoko poprzeczkę zawiesił młody Austriak. Tym samym po pierwszej grupie zawodników Polska straciła prowadzenie na rzecz Austrii. Trzecie miejsce wywalczyła reprezentacja Niemiec. W kolejnych etapach na rozbiegu pokazali się Piotr Żyła i Paweł Wąsek. Pierwszy lądując na 134 m oddał swoją drugą, znakomitą próbę w konkursie. 23- latek dołożył do punktacji drużyny 127,5 m. Czołowa trójka po sześciu i siedmiu z ośmiu grup pozostała bez zmian. Występ Polaków w premierowym konkursie drużynowym zwieńczył lider Pucharu Świata i zespołu, Dawid Kubacki. W nienajlepszych warunkach uzyskał 127,5 m. Ostatecznie reprezentacja Polski uplasowała się na drugim miejscu podium.

Polacy wciąż pozostają również wiceliderami Pucharu Narodów z 302 pkt straty do reprezentacji Austrii.

Pełne wyniki

Źródło: informacja własna