PŚ w Wiśle. Czas na inaugurację sezonu. W sobotę pierwsze konkursy indywidualne (listy startowe)

fot. M. Rudzińska

Choć za oknem jeszcze nie jest zimowo, właśnie rusza Puchar Świata w skokach narciarskich. W sobotę 5 listopada na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, odbędą się inauguracyjne konkursy kobiet i mężczyzn. Sezon 2022/2023 właśnie się rozpoczyna.

fot. M. Rudzińska

Inauguracja już po raz piąty

Wisła już po raz piaty gości inaugurację Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn. Jednak po raz pierwszy jest to inauguracja bez śniegu, z lądowaniem na igelicie. Wisła organizuje zawody najwyższej rangi już od 2013 roku. Skoczkiem, który najczęściej stawał na podium wiślańskich konkursów jest Polak – Kamil Stoch. Nasz mistrz wygrywał tam dwukrotnie. Dwukrotnie stał także na drugim stopniu podium i raz na trzecim. O jedno miejsce na podle mniej ma Stefan Kraft. Austriak raz triumfował, raz był drugi i dwukrotnie trzeci. Po dwa miejsca na podium mają także Daniel Andre Tande i Andreas Wellinger. Cała ta czwórka prawdopodobnie liczyć się będzie w grze o podium także w sobotnim konkursie.

Dwie Polki w sobotnim konkursie

Sobotni konkurs kobiet zaplanowano na godz. 12:00. Na starcie stanie oczywiście 40 zawodniczek, z 15. reprezentacji. Nie zabraknie Polek. Do konkursu awansowały Nicole Konderla (29. miejsce w kwalifikacjach) oraz Kinga Rajda (34. miejsce w kwalifikacjach). Faworytki to oczywiście Słowenki na czele z Emą Klinec i Niką Kriznar. Dobrze w treningach i kwalifikacjach spisywały się także Silje Opseth, Marita Kramer, czy Katharina Althaus. Co ważne, do rywalizacji powraca Maren Lundby.

Lista startowa konkursu kobiet

Czy ktoś pokona Kubackiego?

Dawid Kubacki potwierdził piątkowymi skokami, że jest w bardzo wysokiej formie i będzie liczył się w walce o zwycięstwo zarówno w sobotnim, jak i niedzielnym konkursie. Obok niego spośród Polaków w sobotnim konkursie wystąpią także: Jan Habdas, Tomasz Pilch, Stefan Hula, Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny, Paweł Wąsek, Kamil Stoch i Piotr Żyła.
Początek sobotniego konkursu o godz. 16:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.

Lista startowa mężczyzn

źródło: informacja własna 

 

Anna Felska