PŚ w Ruce. Kubacki nie utrzymał prowadzenia. Dwóch zwycięzców

10:51, 27.11.2022 Łukasz Serba Aktualizacja: 12:12, 27.11.2022

Austriak Stefan Kraft oraz Norweg Halvor Egner Granerud wygrali ex-aequo drugi konkurs Pucharu Świata w fińskiej Ruce. W czołowej dziesiątce znaleźli się piąty Piotr Żyła oraz szósty Dawid Kubacki, Punktowali również Kamil Stoch oraz Paweł Wąsek.

screen - Eurosport

Podwójne podium w Ruce po ośmioletniej przerwie

Mistrz świata ze skoczni dużej oraz zdobywca Kryształowej Kuli z sezonu 2020/21 uzyskali łączną notę 304,5 pkt. Kraft oddał skoki na odległości 140 m oraz 147 m. Podopieczny Alexandra Stoeckla lądował z kolei na 139 m oraz 145 m. Było to pierwsze "podwójne podium" w Ruce od 2014 roku, kiedy wspólnie wygrywali Simon Ammann oraz Noriaki Kasai. Na najniższym stopniu podium finiszował po raz pierwszy w karierze Japończyk Naoki Nakamura. 26- latek uzyskał 144 m oraz 139,5 m.

Tuż za podium znalazł się sobotni zwycięzca Anze Lanisek (145 m, 139 m). Kolejne miejsca zajęli Polacy. Piąty był Piotr Żyła (138 m, 139 m), a oczko niżej Dawid Kubacki. Nowotarżanin prowadził po pierwszej serii po skoku na 145,5 m. Niestety słabsza druga próba (130 m) skutkowała spadkiem o pięć lokat.

Niewykorzystana szansa Kubackiego

Punkty zdobyło jeszcze dwóch innych polskich skoczków. Czternasty był Kamil Stoch (129 m, 139 m), a dwudziesty ósmy Paweł Wąsek (130 m, 117 m). Poza finałem znaleźli się trzydziesty dziewiąty Jakub Wolny (122 m), czterdziesty Aleksander Zniszczoł (120 m) oraz czterdziesty piąty Tomasz Pilch (100 m).