PŚ w Oslo. Polały się łzy. Wzruszające zwycięstwo Johaug na zakończenie kariery

Screen - Eurosport

Therese Johaug w zwycięskim stylu zakończyła swą bogatą w sukcesy karierę. 33-latka nie miała sobie równych w biegu rozgrywanym techniką klasyczną na dystansie 30 kilometrów na trasach w Oslo. Jak zapowiedziała dzień wcześniej, był to jej ostatni pucharowy występ. Skład podium uzupełniły Krista Parmakoski z Finlandii i Jonna Sundling ze Szwecji.

Screen – Eurosport

To już jest koniec

Zakończyła się długa i obfita w liczne osiągnięcia kariera Therese Johaug. Urodzona w Rooros zawodniczka udowodniła, że jest prawdziwą królową biegów długodystansowych. Tym razem – w swym ostatnim starcie w karierze – zwyciężyła w biegu rozgrywanym techniką klasyczną na dystansie 30 kilometrów. Dokładnie 11 lat temu – również na trasach w Oslo (i również na tym samym dystansie) – Norweżka zdobyła swój pierwszy indywidualny tytuł mistrzyni świata.

Sześciokrotna medalistka igrzysk olimpijskich zakończyła karierę na własnych warunkach. Zwyciężyła tak, jak robiła to już wielokrotnie. Po przebiegnięciu niespełna 7 kilometrów oddaliła się od rywalek. Na kolejnych kilometrach sukcesywnie powiększała swą przewagę. Jej zwycięstwo nie było zagrożone nawet przez moment. Pewna tryumfu wyraźnie zwolniła na ostatnich metrach, by pożegnać się z dopingującą ją publicznością. Na mecie nie kryła ogromnego wzruszenia. Tym samym dobiegła końca pewna epoka w biegach narciarskich…

Żegnaj, Teresko! Świat biegów stracił właśnie swoją osobowość. I już nigdy nie będzie taki sam

Walka o podium

Podczas gdy Therese Johaug pewnie zmierzała po swój 81. tryumf w karierze, za jej plecami trwała batalia o pozostałe miejsca na podium. Przez długi okres czasu w walce o lokaty te pozostawało siedem innych zawodniczek. Na niespełna 4 kilometry przed metą od grupy pościgowej oderwała się Finka, Krista Parmakoski. Ostatecznie linię mety przekroczyła ona niespełna 20 sekund po Norweżce. Na trzeciej pozycji – ze stratą ponad pół minuty do zwyciężczyni – zmagania ukończyła Szwedka, Jonna Sundling.

Skład czołowej dziesiątki uzupełniły: Kerttu Niskanen, Katharina Hennig, Terese Stadlober, Rosie Brennan, Marte Skaanes, Ebba Andersson oraz Heidi Weng. W zawodach wystartowały łącznie 52 biegaczki. W gronie tym była także Izabela Marcisz. Polka nie dobiegła jednak do mety.

Wyniki biegu na 30 kilometrów kobiet

Źródło: informacja własna