PŚ w Niżnym Tagile. Kamil Stoch znokautował w kwalifikacjach

Fot. M. Król

W pierwszych kwalifikacjach sezonu zimowego triumfował Kamil Stoch. W rosyjskim Niżnym Tagile drugie miejsce zajął Anze Lanisek, a trzecie Daniel Huber. Awans do sobotniego konkursu wywalczyło pięciu Biało-Czerwonych.

Fot. M. Król

Kamil Stoch zwyciężył w kwalifikacjach do pierwszego w sezonie konkursu indywidualnego. Polak wylądował na 135 metrze i wyprzedził drugiego Anze Laniska (129 m) o 10,4 punktu. Czołową trójkę uzupełnił Daniel Huber (127,5 m). Na kolejnych pozycjach uplasowali się Ryoyu Kobayashi, Karl Geiger, Yukiya Sato i Markus Schiffner. Ósmy był Stephan Leyhe, który powraca do rywalizacji po absencji spowodowanej kontuzją. Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Manuel Fettner i Killian Peier. Dla Szwajcara to pierwszy start od lata 2020 roku, gdy zerwał więzadła krzyżowe. Dominujący w zeszłym sezonie Halvor Egner Granerud uplasował się na dwudziestej czwartej lokacie.

W jutrzejszych zawodach nie wystartuje Stefan Kraft. Austriak po skoku na 101 metrów zajął dopiero pięćdziesiątą trzecią pozycję. Po raz pierwszy w historii awans do konkursu głównego Pucharu Świata wywalczył reprezentant Turcji. Sztuki tej dokonał czterdziesty pierwszy dziś Faith Arda Ipcioglu. W piątkowych kwalifikacjach zdyskwalifikowany został Chińczyk, Qiwu Song.

Pięciu Polaków z awansem

Awans do sobotniej rywalizacji wywalczyło pięciu reprezentantów Polski. Wyłączając Stocha, najlepsi z nich uplasowali się dopiero w czwartej dziesiątce. Trzydziesty drugi był Jakub Wolny, a trzydziesty szósty Dawid Kubacki. Trzydziestą dziewiątą pozycję zajął Piotr Żyła. Andrzej Stękała uplasował się na czterdziestej piątej lokacie. Pierwszym skoczkiem bez awansu był Klemens Murańka. Ostatni z Biało-Czerwonych, Stefan Hula, był pięćdziesiąty szósty.

Pełne wyniki kwalifikacji

Sobotni konkurs indywidualny ma rozpocząć się o 16:00. Poprzedzająca go seria próbna jest zaplanowana na 14:45.

Źródło: informacja własna